چندین قرن است که روز دروغ اول اپریل (دروغ اول آوریل)، هر ساله در روز اول ماه اپریل توسط فرهنگ‌های مختلف جشن گرفته می‌شود. با این حال ریشه دقیق آن همچنان به صورت یک رمز و راز باقی مانده‌است. رسوم دروغ اول اپریل شامل بازی‌های فریبکارانه یا شوخی با دیگران است و اغلب فریاد “احمق آوریل!” را به همراه دارد. در حالی که تاریخ دقیق آن در هاله‌ای از رمز و راز قرار دارد، استقبال از شوخی‌های اول آوریل توسط رسانه‌ها و برندهای بزرگ، عمر طولانی این روز را تضمین کرده است.

ریشه روز دروغ اول اپریل (دروغ اول آوریل)

برخی از مورخان احتمال می‌دهند که دروغ اول اپریل به سال 1582 برمی‌گردد، زمانی که فرانسه از تقویم جولین به تقویم میلادی تغییر یافت. در تقویم جولین، مانند تقویم هندو، سال جدید با اعتدال بهاری حدود 1 اپریل آغاز می‌شد.

افرادی که در دریافت اخبار تاخیر داشتند یا نفهمیده بودند که آغاز سال جدید به اول جنووری منتقل شده است و در آخرین هفته مارچ تا اول اپریل به جشن گرفتن ادامه داده بودند، موضوع شوخی و خنده قرار گرفتند و احمق اپریل نامیده شدند. ” این شوخی‌ها شامل چسباندن ماهی های کاغذی به پشت آنها و نامیده شدن‌شان به عنوان «ماهی اپریل» می‌شد که گفته می‌شود نمادی از یک ماهی جوان که به راحتی صید می‌شود و در واقع یک فرد ساده لوح است.

هیلاریا

مورخان همچنین روز دروغ اول اپریل (دروغ اول آوریل) را به فستیوال‌هایی مانند Hilaria (در لاتین برای خوشی) که در روم باستان در اواخر ماه مارچ توسط پیروان آیین Cybele جشن گرفته می‌شد، پیوند داده‌اند. این فستیوال شامل افرادی بود که لباس مبدل می‌پوشیدند و شهروندان و حتی مجریان قانون را به تمسخر می‌گرفتند و گفته می‌شد که از افسانه مصر در مورد آیزیس، ازیریس و شیث الهام گرفته شده است.

اعتدال بهاری و دروغ اول اپریل (دروغ اول آوریل)

همچنین حدسیاتی مبنی بر اینکه روز اول اپریل به اعتدال بهاری یا اولین روز بهار در نیمکره شمالی گره خورده است، وجود  دارد. اعتدال بهاری زمانی است که مادر طبیعت مردم را با آب و هوای همواره متغیر و غیر قابل پیش بینی فریب می‌داد!

تاریخچه دروغ اول آوریل

روز اول اپریل (آوریل) در طول قرن هجدهم در سراسر انگلیس گسترش یافت. در اسکاتلند، این سنت به یک رویداد دو روزه تبدیل شد، که ابتدا روز دروغ اپریل و به دنبال آن روز تیل بود، که شامل شوخی‌هایی مانند وصل کردن دم مصنوعی یا نوشته‌های “به من لگد بزن” به پشت آدم‌ها می‌شد.

شوخی‌های روز دروغ اول اپریل

در دوران مدرن، مردم تمام تلاش خود را کرده اند تا جذاب‌ترین حقه‌ها را برای دروغ اول آوریل آماده کنند. روزنامه‌ها، رادیوها و شبکه‌های تلویزیونی و وبسایت‌ها گاهی ادعاهای دروغین منتشر کرده‌اند و مخاطبان خود را حسابی فریب داده‌اند!

در سال 1957، بی بی سی گزارش داد که کشاورزان سوئیسی  رکورد زده‌اند و محصول اسپاگتی برداشت می‌کنند و تصاویری از مردم در حال برداشت رشته‌های اسپاگتی از درختان را نشان داد. در سال 1985، جورج پلیمپتون، نویسنده Sports Illustrated مقاله‌ای درباره فردی به نام سید فینچ نوشت که می‌توانست توپ را با سرعت بیش از 168 مایل در ساعت پرتاب کند، و به این ترتیب بسیاری از خوانندگان را فریب داد.

در سال 1992، رادیو عمومی ملی برنامه‌های را با رئیس جمهور سابق ریچارد نیکسون پخش کرد که گفت دوباره نامزد ریاست جمهوری می‌شود … جالب اینجاست که آن شخص فقط یک بازیگر بود، نه نیکسون واقعی، و این فقط دروغ اول آوریل بود که کل کشور را غافلگیر کرد!

در سال 1998، “برگر کینگ” تبلیغ محصول جدید خود مخصوص چپ دست‌ها را منتشر کرد. آنها ادعا کردند که این محصول مناسب افراد چپ دست طراحی شده است. و البته چند روز بعد اعتراف کردند که این تبلیغ فقط دروغ اول آوریل بوده ولی در این مدت افراد زیادی خواهان این ساندویچ تقلبی شده‌بودند!