اورشلیم / ولینگتون (رویترز) – روز دوشنبه اعلام شد که اسرائیل و نیوزیلند موافقت موقت فروش اسپری بینی نیتریک اکسایدِ (NONS) شرکت بیوتکنولوژی SaNOtize Research and Development  را که می‌تواند به جلوگیری از انتقال ویروس کووید-۱۹ کمک کند، اعلام کرده‌اند.

تولید اسپری بینی نیتریک اکساید یا NONS، با نام تجاری Enovid در اسرائیل آغاز شده و انتظار می‌رود این تابستان در آنجا به فروش برسد.

این شرکت مستقر در ونکوور گفت، در نیوزیلند، SaNOtize اسپری بینی خود را در سازمان ایمنی داروها و تجهیزات پزشکی نیوزلند ثبت کرده است، روندی که به این شرکت اجازه می‌دهد بلافاصله NONS را بدون نیاز به نسخه توزیع کند و به فروش برساند.

با این حال، وزارت بهداشت نیوزلند گفت این محصول را برای استفاده به عنوان اسپری بینی ضد ویروسی تأیید نکرده‌است.

هفته گذشته، SaNOtize و دو شفاخانه دانشگاهی در انگلستان اعلام کردند نتایج آزمایشات بالینی نشان می‌دهد که NONS یک درمان ضد ویروسی موثر است که می تواند از انتقال کووید-۱۹ جلوگیری کند، دوره آن را کوتاه کند و از شدت علائم کرونا ویروس و آسیب در کسانی که قبلا آلوده شده‌اند، بکاهد.

اسپری بینی ضدکرونا ویروس چطور تاثیر خود را می‌گذارد؟

کریس میلر، مسئول ارشد علوم SaNOtize ، گفت که فرمولاسیون اسپری بینی ضد کرونا ویروس از اکسید نیتریک جهت استفاده در انسان “برای از بین بردن ویروس‌ها در مجاری هوایی فوقانی، جلوگیری از انکوباسیون و انتشار آنها به ریه‌ها” طراحی شده است.

در واقع این اسپری با از بین بردن ویروس، جلوگیری از ورود آن به بدن و توقف تکثیر ویروس در حفره بینی، باعث کاهش بار ویروسی می‌شود.

داکتر گیلی ریگف، بنیانگذار SaNOtize و بیوکیمیست، به روزنامه تایمز اسرائیل گفت که Enovid در واقع معادلِ”ضدعفونی کننده دست برای بینی” است.

ریگف گفت که Enovid هم مانع فیزیکی و هم “سد شیمیایی” اکسید نیتریک در بینی ایجاد می‌کند و بار ویروسی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

بیماران در آزمایش فاز دو تحت درمان با اسپری SaNOtize در 24 ساعت اول 95 درصد کاهش بار ویروسی و در عرض 72 ساعت بیش از 99 درصد کاهش را تجربه کردند.

ریگف گفت SaNOtize امیدوار است “اسپری بینی زندگی بسیاری از مردم کشورهایی که منتظر واکسن هستند را نجات دهد.”