همزمان با یک سالگی توافق‌نامه دوحه نادر نادری سخنگوی هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان با انتقاد از افزایش خشونت ها می گوید پس از امضای توافق‌نامه دوحه یک‌هزار 523 غیرنظامی کشته شده اند.

آقای نادری امروز دوشنبه (11حوت) در توییتی نگاشته است که از زمانی که طالبان وانمود کردند که صلح می‌کنند تاکنون یک‌هزار 523 غیرنظامی بشمول فعلان جامعه مدنی کشته شده اند.

نادری افزوده:«مردم ما از این سطح خشونت خشمگین هستند. آنها خواهان صلح و آتش‌بس فوری هستند.»

به گفته او دولت افغانستان این هدف را صادقانه دنبال کرده، اما طالبان تاکنون تغیر نکرده اند.

این اظهارات در حالی مطرح شده که از زمان امضای توافق‌نامه دوحه یک سال می گذرد و در تازه ترین اظهارات روز گذشته رحمت الله اندر سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی نیز گفته بود که توافق‌نامه دوحه انتظار افغان ها را در مورد صلح و امنیت برآورده نساخته و هیچ دستاورد مثبتی برای شهروندان افغانستان در پی نداشته است.

به گفته او توافق‌نامه دوحه تاکنون فقط آتش بس با ایالات متحده برقرار کرده و روابط طالبان با افغان ها همچنان به قتل، غارت، ترور و قساوت محدود شده است.

گروه طالبان نیز در اعلامیه ای گفته است که این توافق‌نامه برای مردم افغانستان و مردم امریکا می باشد که به هدف پایان دادن جنگ بیست ساله امضا شده و این گروه به تمام محتویات آن متعهد است.

طالبان ضمن اینکه از آمریکا خواسته است که با پایبندی به تمام مواد توافق‌نامه تعهدات خود را عملی کند تاکید کرده که رهایی زندانیان باقی مانده و حذف نام ها از لیست سیاه از ماده های توافقنامه است که تا هنوز عملی نشده است.

انتقاد از افزایش خشونت ها

در همین حال مسوولان ارشد امنیتی افغانستان می گویند طالبان دست از خشونت برنداشته و این گروه فکر می کند که در میدان‌ جنگ امتیاز بیشتری کسب می‌کنند.

شاه محمود میاخیل معاون اول و سرپرست وزارت دفاع امروز در مراسم افتتاح نمایشگاه سه روزه نیروهای امنیتی و دفاعی در قصر دارالامان گفت با وجود اینکه این‌که نیروهای مسلح کشور در حالت دفاعی فعال قرار گرفته، قربانی دادند و ۵ هزار زندانی طالبان آزاد شدند، اما بازهم طالبان دست از خشونت برنداشتند.

میاخیل با بیان اینکه طالبان فکر می‌کنند که در میدان‌ جنگ امتیاز بیشتری کسب می‌کنند تاکید کرد: «متاسفانه که طرف مقابل متعهد به صلح نیست. به تعهدات خود برای کاهش خشونت، برای آتش‌بس دایمی زمینه فراهم می‌شود و علایق خود را با هراس‌افگنان بین‌المللی قطع می‌کنند و در گفت‌وگوها پیش‌رفت می‌آید، به یکی هم‌ وفا نکردند.»

او افزود که اکنون نیز جنگ توقف نیافته و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان امکانات کافی دارند و تمام تعلیمات ابتدایی تا تحصیل سربازان از سوی خود این نیروها به پیش برده می‌شود.

مسعود اندرابی وزیر امور داخله نیز در این مراسم گفت که در این نمایشگاه نیروهای امنیتی قوت، استعداد، ظرفیت، نظم و دسیپلین خود را به نمایش می گذارند تا دشمنان مردم افغانستان بدانند که دیگر افغانستان‌ به گذشته بر نمی‌گردند.

اندرابی تاکید کرد که دروازه‌های صلح برای هر کسی به خصوص گروه طالبان باز است.

وزیر داخله هشدار داد اگر طالبان راه صلح را انتخاب نکنند، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور آمادگی تام دارند که از این سرزمین دفاع کنند و دشمن‌های مردم افغانستان را شکست دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *