خبر خوب در مورد لخته شدن خون این است که توانایی تشخیص نشانه های هشدار دهنده اولیه لخته خون می‌تواند شما را زنده نگه دارد. در این نوشتار با ۱۰ نشانه لخته شدن خون در بدن آشنا می‌شویم.

اما قبل از بحث در مورد نشانه های لخته شدن خون در بدن، مهم است بدانید که لخته خون چیست. لخته به این دلیل ایجاد می‌شود که رگ‌های خونی انسداد دارند. خون در انبوهی از سلول‌ها منعقد می‌شود. در غالب موارد، لخته خشک می‌شود. در بعضی مواقع، لخته در داخل رگ ایجاد می‌شود و باید درمان مناسب روی آن صورت بگیرد.

نشانه های لخته شدن خون در بدن

1- تورم و درد در ساق پا

لخته‌های خون از ناحیه پا نشات می‌گیرند و در صورت تشکیل، تورم در رگها وجود دارد. این امر منجر به درد در عضلات ساق پا می‌شود.

مطلب مرتبط: رقیق کننده های طبیعی خون؛ ۱۵ ماده غذایی که خون را به طور موثر رقیق می کنند

2- احساس گرما

یکی از نشانه های لخته شدن خون در بدن افزایش دما در منطقه آسیب‌دیده و اطراف آن است. علاوه بر این، منطقه دارای خارش و زخم خواهد بود.

3- خستگی غیر قابل توضیح

اگر برنامه‌ زندگی‌تان شلوغ است، خستگی طبیعی به نظر می‌رسد. اما در غیر این صورت، خستگی ممکن است نشانه لخته خونی باشد که بدن در تلاش است آن را از بین ببرد. برای انجام این کار، قلب باید بیش از حد کار کند و همین باعث خستگی غیرقابل توضیح شود.

مطلب مرتبط: ۹ دلیل که همیشه احساس خستگی می کنید

4- نشانه های لخته شدن خون؛ تنگی نفس

اگر قلب و ریه‌ها به دلیل لخته تحت فشار باشد، ممکن است تنگی نفس ایجاد شود. این وضعیت (به علاوه علائم اضافی مرتبط با تشکیل لخته خون) نشانه جدی بودن مشکل است و باید سریعاً رفع شود.

5- درد قفسه سینه

وقتی لخته خون به ریه‌ها برسد، فرد دچار درد شدیدی در قفسه سینه و پهلوها خواهد شد. این درد شدید و سوزاننده خواهد بود.

6- درد در زمان حرکت

یکی از نشانه های لخته شدن خون این است که یک حرکت ساده باعث درد می‌شود. اینکه فرد با انجام کارهای عادی مانند خم شدن، خندیدن یا سرفه احساس درد می‌کند، نشانه آن است که لخته به ریه‌ها رسیده و باید سریعاً درمان شود.

مطلب مرتبط: ۹ شیوه که از لخته شدن خون جلوگیری کنید

7- سرفه‌های غیر منتظره

سرفه‌هایی ناگهان از راه می‌رسند و شدید می‌شوند، می‌توانند نشانه تشکیل لخت ، هرچند کوچک، در ریه ها باشند. علائم جدی‌تر بودن شامل سرفه خون یا تولید موکوس حاوی خون است.

8- نشانه های لخته شدن خون؛ گرفتگی عضله

اگر گرفتگی‌های شدید مکررا رخ بدهد، نشانه جدی وجود لخته خون است. همه افراد گاه به گاه گرفتگی عضلانی را تجربه می‌کنند. اما دهیدراته شدن بدن همراه با لخته شدن خون می‌تواند منجر به گرفتگی شود. این گرفتگی بیشتر در ماهیچه پشت ساق پا رخ می‌دهد.