حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید دولت موقت به معنای فرصت دایمی برای مداخله خارجی است و اگر طالبان مشروعیت مردمی و دینی می داشتند گفتگوهای صلح را بر اساس آتش بس ادامه می دادند.

آقای محب امروز شنبه (11دلو) در توییتی گفته است کسانی که در برابر گفتگوهای صلح دست از جان  و مال مردم برنداشته اند باید درک کنند که ملت ارزش دموکراسی و اهمیت سیستم را درک کرده اند.

این اظهارات مشاور امنیت ملی در حالی مطرح می شود که روز گذشته، شیرمحمدعباس استانکزی، معاون سیاسی دفتر طالبان در قطر و عضو هیئت مذاکره کننده این گروه در یک کنفرانس خبری در مسکو گفته بود که اگر اشرف غنی از جنگ دست بردارد و اعلام کند که از قدرت کنار می‌رود، طالبان نیز حاضر است با حکومت جدید کار کند.

استانکزی همچنان گفته است که اگر مذاکرات صلح به موفقیت برسد و صلح در افغانستان تأمین شود، حکومت اشرف غنی از بین می‌رود و یک حکومت جدید اسلامی تشکیل می‌شود.

او تاکید کرده بود که طالبان و آمریکا بر ایجاد «حکومت اسلامی جدید» توافق کرده اند.

پیش از این رییس جمهور غنی نیز شام روز گذشته در نشستی در مجمع امنیتی آسپن تاکید کرده بود که باید از گذشته آموخت.

غنی خود را «قهرمان صلح» خوانده گفته بود که او مانع صلح نیست.

مذاکرات صلح افغانستان

این اظهارات در مورد حکومت موقت در حالی مطرح می شود که دور دوم مذاکرات بین الافغانی در دوحه متوقف است. به تازگی ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در أمور صلح در پیامی به رسانه ها گفته است که هیئت مذاکره کننده حکومت در دوحه حضور دارد.

انوری تاکید کرده که هیئت حکومت افغانستان به اصول مذاکرات پایند بوده اما گروه طالبان هنوز آماده نشست و مذاکره نشده اند.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح خاطرنشان کرده که تبعات تلفات غیرنظامیان در نتیجه تداوم جنگ و خشونت های جاری به دوش کسانی اند که باعث تاخیر در روند مذاکرات صلح شده اند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *