گاهی اوقات هورمون‌های تحت تأثیر احساسات ما مستقیماً روی سلول‌های چربی اثر می‌گذارند و باعث می‌شوند بافت چربی به دست بیاوریم یا از دست بدهیم. در واقع، احساسات ما می‌تواند در سایز شکم‌مان نقش داشته باشند. در این نوشتار با ۶ احساسی که شمارا چاق می‌کنند آشنا می‌شویم.

احساس چربی‌ساز شماره 1: تنهایی

زیرا: هورمون‌های گرسنگی را به هم می‌ریزد

هرگونه خلق و خوی بد ممکن است ما را وادار کند که با غذا خود را آرام کنیم و احساس تنهایی یکی از همان احساسات بد است. اما ارتباط بین تنهایی و افزایش وزن بیش از اینهاست. یک مطالعه جدید در ژورنال Hormones and Behavior نشان داد کسانی که احساس تنهایی می‌کنند، بعد از خوردن غذا میزان بیشتری از هورمون تحریک‌کننده اشتها یعنی گرلین دارند و همین باعث می‌شود زودتر گرسنه شوند.

احساس چربی ساز شماره 2: ازدواج خوبی دارید

زیرا: باعث می‌شود عادات بد شریک زندگی‌مان را کپی کنیم

بررسی بیش از 600 مطالعه نشان داد که ازدواج، با افزایش وزن ارتباط دارد. محققان می‌گویند این تاثیر به دلیل فرصت بیشتر برای غذا خوردن به دلیل خوردن وعده‌های غذایی مشترک، منظم و بزرگ‌تر و همچنین “کاهش فعالیت بدنی و کاهش میل به حفظ وزن به ‌منظور جذب یک شریک زندگی است.”

احساس چربی یاز شماره 3: محرومیت

زیرا: خود را به صورت گرسنگی نشان می‌دهد

غذا. رابطه جنسی. ماجراجویی. اعتبار. اگر احساس می‌کنید که خودتان یا شخص دیگری شما را از چیزی محروم می‌کند، احتمال پرخوری بیشتر است. طبق مطالعه‌ای که در ژورنال بین المللی اختلالات خوردن منتشر شده، اگر آن چیز غذایی است که سعی می‌کنید در برابر آن مقاومت کنید، هوس بیشتری را تجربه خواهید کرد. در واقع مغز ما غذاهای ممنوعه را به عنوان پاداش در نظر می‌گیرد و ما را برای هوس‌هایی که به سختی برآورده می‌شوند، آماده می‌کند.

احساس چربی ساز شماره 4: اضطراب دارید

زیرا: منجر به بی‌نظمی در خوردن غذا می‌شود

هنگامی که مضطرب هستید، بدن احساس می‌کند که مرتباً تحت فشار شدید است. به همین دلیل است که اضطراب محرک قدرتمندی برای افزایش وزن است. مطالعه اخیر در ژورنال اختلالات خوردن و وزن، اضطراب را به عنوان “یکی از مهم‌ترین عواملی که به طور قابل‌توجهی با افزایش وزن در ارتباط است” قرار داد. در حقیقت، دو سوم افراد مبتلا به اختلالات خوردن از اضطراب هم رنج می‌برند و این اضطراب معمولاً در ابتدا وجود داشته‌است.

احساس چربی ساز شماره 5: استرس

زیرا: ذخیره چربی را تحریک می‌کند

وقتی استرس به بدن وارد می‌شود، اولین کاری که بدن شما انجام می‌دهد افزایش تولید آدرنالین است. آدرنالین باعث می‌شود سلول‌های چربی در سراسر بدن ذخیره اسیدهای چرب خود را در جریان خون قرار دهند، جایی که می‌توانند به عنوان انرژی استفاده شوند. این حالت زمانی عالی بود که استرس در اثر دیدن ببر یا یک گروه ترکیبی از حمله وحشیان بود، و شما می‌توانستید بدوید و به سمت تپه‌ها فرار کنید. اما امروزه واقعاً نمی‌توانید از چیزی فرار کنید. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تحمل کنید و برای تسکین اعصاب خود، یک میان وعده هم بخورید. و لابد بعد هم یکی دیگر. در همین حال، هورمون دوم به نام کورتیزول تمام آن اسیدهای چرب استفاده نشده را از جریان خون شما گرفته و در منطقه شکم ذخیره می‌کند. عالی است!

احساس چربی ساز شماره 6: دلزدگی و ملالت

زیرا: مغز شما را گیج می‌کند

وقتی دچار ملالت هستید، واقعاً توانایی خود را در انتخاب غذاهای هوشمند از دست می‌دهید. طبق یک مطالعه جدید در مجله روانشناسی سلامت، شما یک “خورنده احساسی” می‌شوید و بدتر اینکه نه تنها غذای اشتباه را انتخاب می‌کنید، بلکه غذاهای چاق‌کننده را بسیار بیشتر از حد معمول می‌خورید!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *