محققان ادعا می‌کنند که شواهد بیشتری به دست آمده که نشان می‌دهد افراد مبتلا به کووید-۱۹ از اثرات شناختی مانند مه مغزی و خستگی رنج می‌برند.

یک مطالعه جدید که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است، نشان داد که پروتئین اسپایک کرونا ویروس می‌تواند از سد خونی مغزی در موش‌ها عبور کند.

این یافته به شدت نشان می‌دهد که SARS-CoV-2، عامل ایجاد بیماری کووید-۱۹، می‌تواند وارد مغز شود.

ویلیام اِی بنکس، نویسنده ارشد این مطالعه، از دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده گفت: “پروتئین اسپایک، که معمولاً پروتئین S1 نامیده می شود، تعیین می‌کند که سلول به کدام ویروس وارد شود.”

به گفته بنکس، پروتئین‌های متصل مانند S1 معمولاً زمان جدا شدن از ویروس و ایجاد التهاب، به خودی خود باعث آسیب می‌شوند.

وی گفت: پروتئین S1 احتمالاً باعث ترشح سیتوکین‌ها و محصولات التهابی در مغز می‌شود.

در محافل علمی، التهاب شدید ناشی از عفونت کووید-۱۹ را طوفان سیتوکین می‌نامند. سیستم ایمنی بدن، با مشاهده ویروس و پروتئین‌های آن، در تلاش برای از بین بردن ویروس مهاجم واکنش بیش از حد نشان می‌دهد. فرد مبتلا دچار مه مغزی، خستگی و سایر مشکلات شناختی می‌شود.

تیم تحقیق این واکنش را در ویروس HIV مشاهده کرده بودند و می‌خواستند ببینند که آیا این مورد در مورد SARS CoV-2 نیز اتفاق می‌افتد یا نه.

بنکس گفت، پروتئین S1 در SARS-CoV2 و پروتئین gp 120 در HIV-1 عملکرد مشابه دارند. آنها گلیکوپروتئین‌ هستند: پروتئین‌هایی که رویشان قندهای زیادی وجود دارد، ویژگی پروتئین‌هایی که به گیرنده‌های دیگر متصل می‌شوند.

هر دو این پروتئین‌ها از سد خونی مغزی عبور می‌کنند و S1 نیز مانند gp120 برای بافت‌های مغزی سمی است.

بنکس که کارهای گسترده‌ای روی gp120 و سد خونی مغزی انجام داده است، گفت: “مثل دژا-وو بود.”

آزمایشگاه بنکس سد خونی مغزی را در آلزایمر، چاقی، دیابت و HIV بررسی می‌کند. اما در ماه آوریل آنها کار خود را به حالت تعلیق درآوردند و هر 15 نفر حاضر در آزمایشگاه آزمایشات خود را روی پروتئین S1 آغاز کردند.

این مطالعه می‌تواند بسیاری از عوارض ناشی از کووید-۱۹ را توضیح دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *