پس از نزدیک به سه ماه گفتگو، هیئت های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه اعلام کرده است که طرزالعمل مذاکرات بین الافغانی نهایی شده و بحث ها پس از این روی آجندا اغاز می شود.

احمدنادر نادری سخنگوی هیئت مذاکره کننده حکومت افغانستان در دوحه امروز چهارشنبه (12قوس) در توییتی نگاشته است: «طرزالعمل مذاکرات بین الافغانی به شمول مقدمه نهایی شده و بر آجندا بحث آغاز می گردد».

در همین حال محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییتی آنرا تایید کرده است.

این در حالی است که پس از این گزارش های از توافق نهایی طرزالعمل مذاکرات بین الافغانی از سوی سخنگوی طالبان منتشر شد اما ساعتی پس از آن احمدنادر نادری، سخن‌گوی هیأت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان اعلام کرد که با گروه طالبان تنها در مورد ۲۱ ماده طرزالعمل توافق شده اما متن مقدمه آن هنوز به گفتگوها نیاز دارد.

پس از نزدیک به سه ماه گفتگو

هیئت مذاکره کننده حکومت و طالبان در حالی از نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات خبر داده اند که نزدیک به سه ماه از آغاز گفتگوهای بین الافغانی در دوحه قطر می گذرد.

پس از آغاز مذاکرات بین الافغانی هیئت دو طرف در این مدت تنها روی نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات گفتگو کردند.

این روند با چالش های نیز همراه شده بود اما به نظر می رسد هیئت دوطرف پس از گذشت این مدت با پا درمیانی قطر موفق شده که این بن بست صلح را بشکند و به نتیجه برسند.

پیش از این روزنامه نیویارک تایمز به نقل از سه مقام دولتی که از آن ها نامی برده نشده گزارش داده بود که با وجود توافق احتمالی طالبان و هیأت مذاکره‌کننده افغانستان در قسمت طرزالعمل مذاکرات رئیس‌جمهور غنی نگذاشته که هیئت مذاکره‌کننده با آن توافق کند و این روند پیشرفت داشته باشد.

در این گزارش آمده که رییس جمهور غنی بر یک مورد از جزئیات در طرزالعمل مذاکرات تاکید کرده و آن این که دولت افغانستان در این طرزالعمل به جای نام‌های دیگر باید با نام رسمی آن یعنی «جمهوری اسلامی افغانستان» یاد شود.

پس از این گزارش سخنگوی ریاست جمهوری آنرا رد کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *