توسعه‌دهندگان یکی از پیشروترین واکسن‌های آزمایشی کووید-۱۹ می‌گویند که این محصول در افراد مسن و همچنین جوانان واکنش ایمنی ایجاد می‌کند.

نه دانشگاه آکسفورد و نه شریک تجاری آن آسترازنکا اطلاعات مربوط به آزمایشات اولیه را که نشان‌دهنده اثرات مثبت این واکسین هستند، منتشر نکرده‌اند. اما آسترازنکا یافته‌های اساسی مربوط به واکسنی که AZD1222 می‌نامد را تأیید کرد.

آزمایشات مرحله 2 نشان داده است که افراد بالای 56 سال – و برخی بیش از 70 سال – واکنش آنتی بادی مشابهی را با داوطلبان جوان‌تر تولید می‌کنند. اینکه آیا از افراد مسن محافظت می‌شود یا نه، همیشه سوال اصلی واکسن‌های در حال تولید بوده‌است. سیستم ایمنی طبیعی بدن و توانایی آن در مبارزه با هر ویروسی با افزایش سن ضعیف می‌شود، به همین دلیل میزان مرگ و میر کووید-‍۱۹ در افراد مسن بالاتر است.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که عوارض جانبی کمتری در داوطلبان مسن گزارش شده‌است، اگرچه این نتیجه می‌تواند به این معنی باشد که تعداد کمتر از آنها بازو درد را گزارش کرده‌اند.

یکی از سخنگوهای آسترازنکا می‌گوید،”دلگرم‌کننده است که واکنش ایمنی در بزرگسالان مسن‌تر و جوان‌تر مشابه است و واکنش‌زایی در بزرگسالان مسن، که در آنها شدت بیماری کووید-۱۹ بالاتر است، کمتر بوده‌است. “

آسترازنکا اظهار امیدواری کرد که این واکسن در ماه‌های آینده برای استفاده محدود آماده است.

با این حال، اکثر کارشناسان خارج از شرکت و وزیر بهداشت انگلستان، مت هانکوک، معتقدند که این واکسن تا سال 2021 در دسترس نخواهد بود. هانکوک در پاسخ به این سوال که آیا واکسن امسال برای برخی از مردم قابل استفاده است یا نه، به بی بی سی گفت: غیرممکن نیست اما من بعید می‌دانم. “

انتظار می‌رود که این واکسن که از ماه جنوری کار روی آن آغاز شده، یکی از اولین محصولاتی باشد که تأییدیه قانونی دارد.

استفان ایوانز، استاد فارماکو اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن، هشدار داد که تا زمان انتشار داده‌ها، نباید نتیجه‌ای درباره اثربخشی واکسن گرفته شود.

وی گفت: “برای اینکه در این مورد به درستی اظهار نظر کنیم، باید داده‌ها را ببینیم. دلگرم‌کننده است که واکنش‌های ایمنی در افراد مسن هم مشابه افراد جوان‌تر است. اما آزمایشات مرحله بعد برای بررسی اینکه آیا واکنش ایمنی به اثر بالینی در جلوگیری از عفونت تبدیل می‌شود یا نه، ضرورت دارد. عاقلانه است که تا زمان انجام این آزمایشات خیلی خوش‌بین نباشیم. “

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *