رییس جمهور غنی که روز گذشته در یک سفر رسمی به قطر رفته با زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان با حضور داشت نماینده شورای امنیت ملی امریکا و اسکات میلر فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان دیدار کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای گفته است که دو طرف در این دیدار در مورد لزوم آتش بس و همچنین کنفرانس ژنو گفتگو کرده اند.

زلمی خلیلزاد نیز در رشته توییت های نگاشته که او با رییس جمهور غنی در مورد روند صلح گفتگو کرده بر حمایت دوامدار آمریکا از افغانستان، مشارکت در روند صلح به منظور ایجاد یک توافق سیاسی و پایان دادن به دهه های جنگ تاکید کرده است.

خلیلزاد تاکید کرده: «من به رئیس جمهور گفتم افغان ها نباید بگذارند فرصت صلح از بین برود.»

نماینده خاص امریکا خاطرنشان کرده که آمریکا از روند صلح تحت مالکیت افغان ها به رهبری افغانستان پشتیبانی می کند و همچنان آماده کمک است.

او همچنان از کشور ها، همسایگان افغانستان و سایر «بازیگران اصلی» خواسته از روند صلح افغانستان حمایت کنند.

خلیلزاد افزوده که در این دیدار رییس جمهور غنی گفته که از مذاکره کنندگان افغانستان در دوحه برای انجام کارهایشان تا زمانی که طول بکشد پشتیبانی می کند.

رییس جمهور غنی قبل از دیدار با نماینده خاص امریکا با تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان نیز دیدار و خطاب به آنان گفته است: «شما تیم وصل هستید، نه تیم فصل و مردم می خواهند شما به بحران چهل سال گذشته به گونه اساسی نقطه پایان بگذارید و ملت راه حل اساسی این بحران را در نظام جمهوریت می بیند.»

غنی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده حکومت از نظم و نظام نمایندگی می کند تاکید کرده که مردم افغانستان و حتی جنگجویان طالب دیگر از جنگ خسته شده اند و این خستگی باید به گونۀ اساسی درک شود.

دیدار خلیلزاد با نمایندگان طالبان

از سوی هم محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که عصر روز گذشته ملابرادر و هیئت همراه اش با زلمی خلیلزاد و اسکات میلر فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان دیدار کرده است.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان افزوده در این دیدار خلیل‌‌زاد و ملا برادر دربارۀ اقداماتی که پس از امضای توافق صلح دوحه انجام شده‌‌اند، رایزنی کردند و تأکید کردند که تطبیق توافق‌‌نامه دوحه با توجه به متن و محتوای آن برای مراحل بعدی با اهمیت است.

او تاکید کرده در این دیدار اجرای توافقنامه دوحه را برای حل مسئله افغانستان مهم دانستند.

مذاکرات بین الافغانی

مذاکرات بین الافغانی که به تاریخ ۲۲ سنبله ماه گذشته در دوحه افتتاح شد تاکنون به دلیل وجود اختلافات درنهایی سازی طرزالعمل مذاکرات برگزار نشده است.

اکنون که نزدیک به سه‌هفته از آغاز مذاکرات می گذرد تنها گروه های تماس دو تیم نشست های باهم داشته اند اما نتوانسته اند به موارد اختلافی به توافق برسند.

بر اساس گزارش ها در نهایی سازی طرزالعمل مذاکرات فقط در دو نقطه‌ اختلاف ‌وجود دارد که یکی آن موضوع مذهب است و دیگری مبنای مذاکرات بر اساس تفاهم‌نامه آمریکا با طالبان است.

این اختلافات باعث شده تا زلمی خلیلزاد دور تازه از سفرش به دوحه را آغاز کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *