وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرده است که پروژه اضطراری زراعت و مصوونیت غذایی را به ارزش صد میلیون دالر در ۳۴ ولایت توسط انوارالحق احدی سرپرست افتتاح شده و قرار است در مدت دو سال از آن ۲۲ هزار زن زراعت پیشه مستفید شود.

۴۵ میلیون بودجه این پروژه که امروز یک‌شنبه (۶میزان) افتتاح شده بودجه از بخش صندوق بازسازی افغانستان یا « ARTF » و ۵۵ میلیون دیگر آن از طرف بانک جهانی تمویل می‌ شود.

این پروژه دو ساله است و در ماه آگست سال ۲۰۲۲ میلادی خاتمه می یابد.

انوارالحق احدی سرپرست وزارت زراعت در مراسم اففتاح این پروژه گفت: «وزارت زراعت از طریق این پروژه در راستای احیا و بازسازی کانال‌های آبیاری، چکدم‌ها، تولید، تهیه و توزیع تخم‌های اصلاح شده، توزیع وسایل زراعتی برای دهقانان، همکاری تخنیکی و ارتقای ظرفیت انجمن آسیاب‌های آرد، ساخت کشمش‌خانه‌ها، ذخیره‌گاه‌های کچالو و پیاز تمرکز خواهد کرد».

احدی افزود قرار است با تطبیق این پروژه اضطراری زراعت در دو سال آینده، به تعداد ۱۸۰کانال آبیاری احیا و بازسازی شود و از طریق مدیریت آب‌ریزه‌ها و احیای کانال‌ها در مجموع بیش از ۸۵هزار هکتار زمین تحت کشت قرار ‌گیرد.

احدی تاکید کرد: « ما پیش از کودتای هفت ثور، در زمان داوودخان بیش از ۳.۲ میلیون هکتار زمین آبی داشتم و چیزی کم یک‌ونیم میلیون زمین هم للمی کشت می‌شد، اما زمین قابل کشت للمی بیشتر از هفت میلیون هکتار بود. ولی، متاسفانه در نتیجه جنگ‌های دوامدار زمین زراعتی ما بسیار کم شد. باوجودی که طی چند سال گذشته توجه حکومت و دونرها به زراعت زیاد بوده، باآنهم زمین زراعتی ما به‌حدی که در زمان داوودخان بود نرسیده و فعلاً در حدود ۲.۵ الی ۲.۶ میلیون هکتار زمین آبی داریم.»

او اضافه کرد که راه‌اندازی پروژه اضطراری زراعت و مصوونیت غذایی، افغانستان را در راستای رسیدن به خودکفایی از لحاظ تولیدات محصولات زراعتی کمک می‌کند.

او با بیان اینکه در حال‌حاضر سالانه نزدیک به یک‌ونیم میلیون متریک‌تُن گندم و آرد از بیرون وارد افغانستان می شود گفت برای جلوگیری از این واردات، نیاز است تا زمین‌های زراعتی آبی افزایش یابد.

افزایش ۱۵ درصدی حاصلات زراعتی افغانستان

در همین‌‌حال، حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت در این مراسم گفت که حاصلات زراعتی کشور امسال حدود ۱۵درصد افزایش داشته است.

غفوری افزود که افتتاح پروژه اضطراری زراعت و مصوونیت غذایی، به افزایش و رشد محصولات زراعتی کشور بیشتر کمک می‌کند و نیز با راه‌اندازی پروژه جدید، فرصت کاری زیادی را خلق می‌ شود.

به گفته او: «با تطبیق این پروژه ما می‌توانیم زمینه اشتغال‌زایی را در اکثریت ولسوالی‌های ۳۴ ولایت فراهم سازیم. در عین‌ وقت هفت‌هزار شبکه آبیاری در افغانستان از جمله ۲۸هزار شبکه غیرفعال است، یک قسمتی از این شبکه‌ها توسط این پروژه فعال و بازسازی خواهد گردید و در ساحات تحت پوشش این پروژه، موثریت استفاده از آب بلند رفته و ضایعات آب کاهش می‌یابد».

۲۲ هزار زن زراعت پیشه از این برنامه مستفید می شود

بر اساس معلومات وزارت زراعت از طریق پروژه اضطراری زراعت و مصوونیت غذایی، طی دو سال آینده بیش از ۳۰هزار تُن تخم‌های اصلاح شده برای ۶۰۰ هزار دهقان در ۳۴ولایت کشور توزیع می‌شود.

این وزارت خاطرنشان کرده که. با توزیع ۳۰هزار تن تخم اصلاح شده در جریان دو سال آینده، ۱۵درصد حاصلات گندم در ساحات تحت پوشش پروژه بیشتر می‌شود.

وزارت زراعت تاکید کرده که از طریق این پروژه در مجموع بیش از ۷۰۰هزار نفر شامل ۲۲ هزار خانم زراعت‌پیشه به شکل مستقیم مستفید می‌شوند و علاوه بر آن قرار است بیش از یک‌هزار باب ذخیره‌گاه کوچک صفر انرژی برای سیب، پیاز، کچالو و کشمش خانه طی دو سال آینده در شش زون اعمار شود.

وزازت زراعت خاطرنشان کرده در کنار موثریت اقتصادی پروژه اضطراری زراعت و مصوونیت غذایی، قرار است طی دو سال آینده حدود ۵میلیون روزهای کاری نیز ایجاد شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *