حاجی محمد اکبر، مشهور به بابای زعفران افغانستان در اثر بیماری که داشته است، در ولایت هرات درگذشته است.

ریاست زراعت هرات گفته است که حاجی محمد اکبر، مشهور به بابای زعفران افغانستان روز گذشته دوشنبه (۲۴سنبله) درگذشته است.

وزارت زراعت امروز سه‌شنبه با نشر اعلامیه گفته است که بابای زعفران افغانستان ۲۵ سال در زمینه‌ی ترویج کشت زعفران در کشور کار و تلاش کرده و یکی از بنیان‌گذاران کشت زعفران در افغانستان بوده است.

این وزارت افزوده: «در پی زحمت‌های او و دیگر دهقانان افتخارآفرین زعفران‌کار در کشور بود که برنامه‌های توسعه‌ای وزارت زراعت به ثمر نشست و افغانستان جایگاه بهترین زعفران از نگاه کیفیت را به دست آورد و نیز توانست به دومین تولیدکننده‌ی زعفران در جهان بدل شود.»

وزارت زراعت درگذشت بابای زعفران افغانستان را تسلیت گفته است.

ارگ ریاست جمهوری نیر با نشر اعلامیه گفته است که بابای زعفران افغانستان توانسته زعفران کشور را در سطح ملی و بین‌المللی برجسته و مشهور سازد.

ارگ تأکید کرده: «وی خدمات شایان را به زعفران کاران افغانستان انجام داد و در راستای حمایت از آنان از هیچگونه سعی و تلاش دریغ نکرد. مرگ او یک ضایعه بزرگ برای کشور است».

زعفران افغانستان
کشت زعفران در افغانستان به صورت انبوه از ۲۰۰۱ به بعد مورد توجه جدی قرار گرفت و به شدت افزایش یافت پس از ۱۸ سال از آغاز کشت زعفران در افغانستان تولید زعفران در کشور به ۲۰ تن رسیده که از این میان بیشترین آن در ولایت هرات تولید می‌شود.

بر اساس آمار وزارت زراعت، ولایت‌های هرات، بلخ، فاریاب، قندهار، ارزگان، دایکندی و سرپل به ترتیب بیش‌ترین تولید زعفران را داشته‌ است.

وزارت زراعت سال گذشته چهار مرکز پروسس زعفران در ولایت‌های کابل، غزنی، فاریاب و هرات تجهیز کرده بود.

پیش از این زعفران افغانستان پس از یک آزمایش از نگاه کیفیت و طعم در یک مؤسسه در بلژیک، برای هشتمین سال متوالی به عنوان یکی از بهترین زعفران‌های جهان شناخته شد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *