هیئت مذاکره کننده حکومت به قطر می رود

توسطفریدون حسنی

شهریور ۱۲, ۱۳۹۹ به روز رسانی : شهریور ۱۲, ۱۳۹۹

ریاست شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید، در صورت تکمیلی روند رهایی زندانیان طالبان، هیأت مذاکره‌کننده حکومت شام امروز و یا فردا به قطر می‌روند.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه امروز چهارشنبه (12 سنبله) به خبرنامه گفت که هیأت مذاکره‌کننده حکومت برای سفر به دوحه آمادگی کامل گرفته و ممکن است امشب یا فردا به قطر بروند.

خوزون تأکید کرد که احتمال می‌رود این هیأت فردا عازم دوحه شوند. به گفته او در دور اول هیأت و تیم تخنیکی به قطر می‌روند.

 سخنگوی رباست شورای عالی مصالحه خاطرنشان کرد که امیدواری‌ها بر این است که روند رهایی زندانیان امروز تکمیل شود.

خزون خاطرنشان کرد که رییس شورای عالی مطالحه نیز در افتتاحیه مذاکرات بین‌الافغانی دعوت شده و هنوز تصمبم در مورد اشتراک او به این نشست گرفته نشده است.

آغاز تبادله زندانیان از سوی حکومت و طالبان

این در حالی است که روند تبادله زندانیان میان حکومت و طالبان از دو روز بدینسو آغاز شده است و حکومت افغانستان تاکنون شماری از ۳۲۰ زندانی باقی مانده طالبان را رها کرده است.

تاکنون مقامات حکومتی افغانستان از شمار زندانیان رها شده طالبان چیزی نگفته اند، اما دفتر والی قندهار تأیید کرده که ۸ زندانی طالبان به تازگی از زندان این ولایت رها شده اند.

بر اساس گزارش‌ها گروه طالبان نیز تاکنون از میان اسیران نیروهای امنیتی ۴ تن آنان که عضویت نیروهای کماندو را داشته، رها کرده اند.

رهایی زندانیان طالبان براساس توافق‌نامه امضا شده میان آمریکا و گروه طالبان در قطر صورت می‌گیرد که بر بنیاد آن ۵ هزار زندانی طالب و یک هزار زندانی نیروهای امنیتی آزاد می‌شوند. این روند تاکنون با خم و پیچ های زیادی همراه بوده و مانع جدی بر سر راه مذاکرات بین‌الافغانی قرار داشته است.

پس از آغاز مجدد تبادله زندانیان، حامد کرزی رییس جمهور پیشین از آن استقبال کرده و آن را گام مهم به سوی صلح خوانده است.

آقای کرزی با نشر اعلامیه‌ای ابراز امیداواری کرده که که دو طرف در همکاری نزدیک و اقدامات سریع و مؤثری را برای پایان دادن به این روند در اسرع وقت انجام دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *