پس از واکنش برانگیز شدن فرمان ریاست جمهوری مبنی بر تعیین اعضای شورای عالی مصالحه ملی صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری می گوید هیچ اختلاف میان ارگ و سپیدار نیست.

صدیقی امروز دوشنبه (۱۰سنبله) در نشست خبری گفت «قدم با قدم» با سیاسیون در مورد تشکیل اعضای شورای مصالحه کار شده و خواست مردم و حکومت است تا سیاسیون در روند صلح همکاری کنند.

او افزود پیش زمینه ها برای صلح برداشته شده و ممکن است اعضای دیگر در عضویت شورای مصالحه اضافه شود.

آقای صدیقی تاکید کرد که رییس جمهور در رآس قرار دارد بر اساس قانون اساسی از صلاحیت های رییس جمهور است که برای تعیین افراد فرمان صادر شود.

صدیقی خاطرنشان کرد که در حال حاضر حکومت کدام تغییری در تشکیل هیئت مذاکره کننده در نظر ندارد.

مبادله زندانیان 

سخنگوی ریاست جمهور در ادامه گفت حکومت افغانستان امیدوار است به زودی مذاکرات بین الافغانی آغاز شود و بارها از طالبان خواسته شده تا آماده آغاز مذاکرات شوند.

او تاکید کرد که مسله رهایی اسیران مهم است و حکومت امید دارد این پروسه به زودی تکمیل شود و طالبان اسیران حکومتی را رها کنند و زندانیان آنان نیز رها شوند.

به گفته او مذاکرات با کشورهای که مخالف رهایی شماری از زندانیان طالبان اند آغاز شده و و امیدواری وجود دارد که به نتیجه برسد.

صدیقی یک بار دیگر تاکید کرد که پیشرفت های چشم گیری در روند صلح صورت گفته و بزودی تاریخ مذاکرات بین الافغانی اعلام می شود.

او با اشاره به گزارش اخیر روزنامه‌ی نیویارک تایمز، گفت: «بارها گفته‌ایم که طالبان توافق‌نامه‌ی دوحه را نقض کرده اند. در توافق‌نامه‌ی قطر، آمده است که طالبان در چند روز وارد مذاکره با دولت شود، خشونت را کاهش دهد، بر شهرها و ولسوالی‌ها حمله نکند. تنها جایی که عملی کردند عدم حمله به امریکایی‌ها بود که آن را هم نقض کردند.»

این در حالی است که دولت افغانستان، تا اکنون ۸۰ نفر از ۴۰۰ زندانی خطرناک طالب را که لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، خواهان آزادی آن‌ها شده بود، آزاد کرده است.

تقابل ارگ و سپیدار

ارگ ریاست جمهوری در حالی وجود اختلافات میان ارگ و سپیدار را رد می کند که پس از جنجالی شدن فرمان ریاست جمهوری مبنی بر تعیین اعضای شورای مصالحه عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی آنرا رد کرده گفته است که تعیین اعضای شورای مصالحه از صلاحیت های او است و ایجاب فرمان ریاست جمهوری را نمی کند.

عبدالله تاکید کرده که بر اساس صراحت موافقت‌نامه‌ی سیاسی ۲۸ ثور سال جاری در بحث رسمیت و ایجاد این شورا رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در مشوره با رییس جمهور، طرف‌ها و رهبران سیاسی، روسای مجلسین شورای ملی، جامعه‌‌ی مدنی و نخبگان کشور، شورای مصالحه را تشکیل می‌دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *