کمیسیون مستقل حقوق بشر اعلام کرده است که دو روز قبل یک زن باردار که راهی شفاخانه بوده، در انفجار ماین کنار جاده‌ای در شاهراه غور-کابل کشته شده است.

کمیسیون حقوق بشر امروز شنبه (۲ سنبله) اعلام کرده است که یافته‌هایش نشان می‌دهد دو روز قبل (۳۰ اسد) شش عضو یک خانواده (شامل یک زن باردار راهی شفاخانه به منظور زایمان‌) و راننده واسطه نقلیه‌شان کشته شده‌اند.

کمیسیون تأکید کرده که این رویداد بر اثر انفجار ماین رخ داده‌ که ‌گروه طالبان در شاهراه کابل‌ ـ غور کارگذاری کرده بودند.

کمیسیون حقوق بشر ضمن محکوم کردن این رویداد از گروه طالبان خواسته است که به حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ ‌احترام گذاشته و ‌برای حفظ جان غیرنظامیان، ‌استفاده از ماین‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند.

در اعلامیه این کمیسیون از دولت خواسته شده تا عاملان این رویداد را شناسایی ‌و عدالت را تأمین کند.

انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای

جاسازی و انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای از چالش‌های است که غیرنظامیان و نظامیان با آن روبرو هستند. این ماین‌ها بیشترین عامل تلفات غیرنظامیان نیز شناخته شده و بارها سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری از طالبان خواسته‌اند که از آن استفاده نکنند، اما گروه طالبان با وجود درخواست‌های مکرر به استفاده از آن ادامه داده‌است.

یوناما نیز به تاریخ ۱۶ اسد ضمن نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان تأکید کرده بود که بیشترین تلفات غیرنظامیان از اثر انفجار مواد منفجره فشاری صورت گرفته است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *