نمک از حدود 40٪ سدیم و 60٪ کلرید تشکیل شده‌است. سدیم نوعی ماده معدنی است که برای عملکرد بهینه عصب‌ها و عضلات ضروری است و همراه با کلرید، به بدن کمک می‌کند که تعادل مناسب آب و مواد معدنی را حفظ کند.

با این وجود، مصرف نمک زیاد، چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت، می تواند اثرات ناخوشایندی روی سلامت شما داشته باشد.

اثرات طولانی مدت مصرف نمک

۱. افزایش ریسک ابتلا به سرطان معده

چندین مطالعه (۱، ۲، ۳) رژیم غذایی حاوی زیاد بالا را با افزایش خطر سرطان معده مرتبط دانسته‌اند. یک بررسی با بیش از 268،000 شرکت‌کننده نشان داد ریسک بروز سرطان معده افرادی که 3 گرم نمک در روز مصرف می‌کنند، 68٪ بالاتر است.

مطلب مرتبط: همه چیز درباره سرطان

۲. افزایش ریسک بیماری قلبی و مرگ زودهنگام

برخی مطالعات (۱، ۲، ۳) نشان می‌دهند که مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون و سفت شدن رگ‌ها شده و این تغییرات به نوبه خود می‌توانند خطر بیماری‌های قلبی و مرگ زودهنگام را افزایش دهند.

مطلب مرتبط: بیش از ۸ ساعت خواب در شب مرگ زودهنگام را به دنبال دارد

به عنوان مثال، در یک مطالعه 20 ساله، نرخ مرگ در شرکت‌کنندگان که کمتر از 5.8 گرم نمک در روز مصرف می‌کردند، کمترین بود، در حالی که افرادی که بیش از 15 گرم نمک در روز مصرف می‌کردند، بیشترین نرخ مرگ را داشتند.

۳. افزایش فشار خون

تحقیقات نشان می‌دهند که رژیم غذایی حاوی نمک، فشار خون را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

اثرات کوتاه مدت مصرف نمک زیاد

۱. احتباس آب

ابتدا ممکن است متوجه شوید که بیش از حد معمول حالت پف یا نفخ دارید. این اتفاق رخ می‌دهد زیرا کلیه‌ها نسبت خاصی از سدیم به آب را در بدن حفظ می‌کنند. آنها برای جبران سدیم اضافی که خورده‌اید، آب بیشتری نگه می‌دارند. این احتباس آب سبب تورم در دست‌و‌پا می‌شود و در عین حال عوارض دیگری از جمله افزایش وزن را به همراه دارد.

مطلب مرتبط: اگر می خواهید وزن کم کنید و در سلامت کامل باشید، آب بنوشید

۲. تشنگی شدید

تشنگی شدید حاصل از نمک شما را تشویق به نوشیدن می‌کند تا نسبت سدیم و آب اصلاح شود. این افزایش مصرف مایعات دفعات دفع ادرار را به بیش از حالت نرمال افزایش می‌دهد. از سویی عدم مصرف مایعات منجر به افزایش غیرنرمال سطح سدیم در بدن و رخ دادن اختلالی به نام هایپرناترمی می‌شود.