سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری می گوید روند صلح با تدبیر رهبری دولت و تلاش‌های پی‌گیرانه همکاران بین المللی به نقطه مهمی رسیده و دولت تاکنون ۴ هزار ۶۰۰ زندانی طالب را از بند رها کرده است.

آقای دانش امروز پنجشنبه (۹اسد) در پیام عیدی اش گفته است که حکومت افغانستان، با رهایی زندانیان طالبان و «کسانی که دارای پرونده‌های جرمی و امنیتی» بوده اند و هم‌چنین با تشکیل هیات مذاکره کننده و اعلان آمادگی کامل برای هر نوع گفتگو و مذاکره گام‌های مهمی را برای صلح برداشته است.

معاون دوم رییس جمهور تاکید کرده: «از نگاه ما برقراری صلح پایدار و دائمی و پایان بخشیدن به خشونت‌های چهل ساله در کشور نیازمند از خودگذری، بلندنظری و فداکاری است. به همین خاطر رهبری حکومت تا کنون از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نورزیده است و همه موانع احتمالی را از سر راه بر داشته و تا کنون ۴ هزار ۶۰۰ زندانی طالبان را رها کرده است.»

او رهایی زندانیان طالب را کم پیشینه ترین رویه در مذاکرات صلح و یک گام بسیار مهم برای اعتماد سازی خوانده خاطرنشان کرده است که این اقدام حکومت درحالی صورت گرفته که بر اساس موافقتنامه دوحه هیچ مسوولیتی در این رابطه نداشته است.

دانش اضافه کرده که به نظر می رسد که گروه طالبان از حسن نظر و اقدامات صلح‌خواهانه دولت سوء استفاده کرده و وقت کشی می کند. او گفته که شورشیان به تشدید جنگ وافزایش خشونت‌های بی سابقه دامن می زنند و نیز بر تمامیت خواهی شان افزوده اند.

طالبان خود را فاتح جنگ میدانند

سرور دانش در واکنش به پیام عیدی رهبر طالبان گفته است از پیام رهبری طالبان و «پروپاگندای» آنان پس از امضای توافقنامه با ایالات متحده امریکا در قطر بر می‌ آید که طالبان خود را فاتح جنگ در افغانستان می‌پندارند و در آستانه پیروزی و استقرار امارت اسلامی قلمداد می‌کنند.

او تاکید کرده: «رهبری طالبان باید بدانند که این خواب هرگز در افغانستان تعبیر نخواهد شد و جمهوریت نظام، ارزش‌های مندرج در قانون اساسی افغانستان و دستاوردهای دو دهه اخیر کشور معامله ناپذیر هستند.»

دانش هشدار داده است که اگر بی مسوولیتی طالبان افزایش خشونت ها و بی حرمتی به ارزش های مردم افغانستان و «خون شهدای نیروهای دفاعی و امنیتی» تداوم یابد روند کنونی آسیب خواهد دید و این فرصت تاریخی از دست خواهد رفت.

معاون دوم ریاست جمهوری تصریح کرده که اکنون توپ صلح در میدان طالبان و همکاران بین المللی مخصوصا ایالات متحده امریکا قرار گرفته است و حکومت امیدوار است همه به مسوولیت های خود صادقانه عمل کند.

این اظهارات معاون دوم ریاست جمهوری در حالی مطرح می شود که روند صلح افغانستان وارد مرحله تازه شده و گروه طالبان به تازگی اعلام کرده است که تا عید پیشرو روند رهایی یک هزار زندانی حکومتی را تکمیل می کنند.

هرچند حکومت افغانستان پیش از این حاضر به رهایی حدود ۵۹۲ زندانی طالب که متهم به جنایت جنگی، قاچاق مواد مخدر و قتل بودند نبود اما بر اساس گفته های دانش حکومت نیز تاکنون شماری از این زندانیان را رها کرده است.

دانش پس از آن پیام عیدی رهبر طالبان را «پروگندا» می خواند که ملاهئبت‌الله در پیام عیدی اش خطاب به جنگجویانش گفته بود که در آستانه پیروزی نظام خالص اسلامی قرار دارند و جنگجویان این گروه صفوف شان را منظم تر سازند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *