همه ما در طول روز لحظه‌شماری می‌کنیم که به خانه برگردیم و به آرامش برسیم. اما وقتی محیط خانه دلچسب و شاد نباشد، آرامش را حس نخواهیم کرد. در این نوشتار با ۸ شیوه برای شاد و آرام کردن فضای خانه آشنا می‌شویم.

۱. اجازه بدهید کمی نور وارد خانه شود. نور طبیعی تاثیر مثبتی روی خلق و خوی دارد.

۲. گل و گیاه به خانه اضافه کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که طبیعت می‌تواند استرس، اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. بنابراین تا جایی که برای‌تان مقدور است گل و گیاه به خانه‌تان اضافه کنید.

مطلب مرتبط: با این مواد غذایی اضطراب تان را از بین ببرید

۳. همه جای خانه را منظم و تمیز نگه دارید. مطابق با یک مطالعه که در دانشگاه ایندیانا انجام شد، آدم‌هایی که در خانه‌های تمیز و مرتب زندگی می‌کنند، شادتر هستند.

۴. یک وایت برد کوچک در گوشه‌ای از خانه‌تان داشته باشید و همیشه نکات مثبت روزتان را روی آن بنویسید. به این ترتیب ذهنیت‌تان از حالت نگرانی به مثبت‌نگری می‌رسد. به علاوه شکرگزاری را یاد می‌گیرید.

1
یک وایت برد کوچک در گوشه‌ای از خانه‌تان داشته باشید و همیشه نکات مثبت روزتان را روی آن بنویسید.

۵. از شر خرد و ریزهای نالازم خلاص شوید. مطابق با مطالعه‌ای که در دانشگاه UCLA صورت گرفت، وجود وسایل زیادی که کاربردی ندارند و فقط شلوغی ایجاد کرده‌اند، سطح هورمون کورتیزول و در نتیجه استرس شما را افزایش خواهد داد.

مطلب مرتبط: ۷ راه مقابله با استرس فیزیکی و عاطفی

۶. عکس روزهای خوش و عزیزان‌تان را در گوشه و کنار خانه بگذارید. دیدن آدم‌های مثبت و مهم زندگی‌مان و همین‌طور تصاویری از روزها و خاطرات خوش، سطح شادی را در ما افزایش می‌دهد.

۷. از آروماتراپی برای شاد و آرام کردن فضای خانه استفاده کنید. استفاده از روغن‌ها یا شمع‌های معطر هم عطر خوشی به فضا می‌دهند  و هم بعضی از آن‌ها انرژی‌بخش، خاطره‌انگیز یا آرامش‌بخش هستند.

رنگ مناسبی روی دیوارهای بزنید. مطابق با مطالعه‌ای که در دانشگاه وریج آمستردام انجام شد، رنگ‌های سبز یا زرد روی دیوارها بیشترین حس شادی را به فضا اضافه می‌کنند.
رنگ مناسبی روی دیوارهای بزنید. مطابق با مطالعه‌ای که در دانشگاه وریج آمستردام انجام شد، رنگ‌های سبز یا زرد روی دیوارها بیشترین حس شادی را به فضا اضافه می‌کنند.

۸. رنگ مناسبی روی دیوارهای بزنید. مطابق با مطالعه‌ای که در دانشگاه وریج آمستردام انجام شد، رنگ‌های سبز یا زرد روی دیوارها بیشترین حس شادی را به فضا اضافه می‌کنند.

۹. موسیقی پخش کنید. بسته به حسی که در طول روز داشته‌اید می‌توانید با گوش دادن به موسیقی شاد، شاد شوید و با گوش دادن به موسیقی آرامش‌بخش، استرس‌تان را سرکوب کنید.

مطلب مرتبط: از کاهش وزن تا کاهش درد؛ ۷ فایده بی نظیر موسیقی برای سلامتی

۱۰. از تصاویر زیبایی که حس مثبتی را در شما ایجاد می‌کنند روی دیوارها استفاده کنید. دیدن این تصاویر حس خوشی و آرامش را در شما افزایش خواهد داد.