پس از ماه ها توقف پروازها در افغانستان اداره هوانوردی ملکی اعلام کرده است که پرواز های بین المللی از فرودگاه بین المللی حامد کرزی سر از امروز از سر گرفته می شود.

اداره هوانوردی ملکی ناوقت روز گذشته سه شنبه (۳سرطان) با نشر اعلامیه گفته است که قرار است امروز شرکت هوایی ترکش ایرلاین پروازهای خود به کابل را از سر بگیرد و شرکت هوایی امارات نیز فردا پنجشنبه پروازها میان دوبی و کابل را دوباره آغار می کند.

اداره هوانوردی افزوده که تمام مسافرینی که به مقاصدی در ترکیه و امارات و کشورهای اروپایی و امریکا قصد سفر دارند و ویزا و یا جواز اقامت این کشورها را داشته باشند می توانند سر از امروز با پروازهای بین المللی مسافرت کنند.

این اداره تاکید کرده که شرکت های هوایی داخلی کشور به شمول آریانا و کام ایر عملا پرواز های خارجی خود را آغاز کرده و اداره هوانوردی ملکی با اتخاذ تدابیر لازم در میدان های هوایی بین المللی کشور آمادگی خود را برای آغاز پروازهای خارجی و داخلی قبلا اعلام کرده بود.

اداره هوانوردی ملکی از تمامی مسافرین و شرکت های هوایی خواسته تا دستورالعمل های این اداره و توصیه های صحی وزارت صحت عامه را از آغاز تا انجام سفر «جدا» رعایت کنند و موارد وقایوی را در نظر بگیرند.

تدابیر وقایویی ویروس کرونا در میدان های هوایی

اداره هوانوردی ملکی همچنان گفته است که به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از طریق ترانسپورت هوایی و مطابق دستورالعمل این اداره که براساس راهنمای انجمن بین‌المللی ترانسپورت هوایی (آیاتا) و سازمان بین‌المللی هوانوردی ملکی (ایکاو) تنظیم‌شده، سالن‌های ترمینال میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی برای شروع مجدد پروازهای داخلی و بین‌المللی تحت شرایط و تدابیر جدید، برای رعایت فاصله فیزیکی مسافرین علامه گذاری شده و همه‌روزه ضدعفونی می‌گردد.

توقف پرواز هادر افغانستان

 پس از شیوع ویروس کرونا و حدود سه ماه قبل برای جلوگیری از این ویروس پرواز های داخلی و خارجی در کشور متوقف شد که به گفته مسوولان در اداره هوانوردی ملکی هزینه توقف این پرواز ها بر سکتور هوانوردی ملکی گسترده بوده و پس از شیوع این ویروس در کشور، عواید این اداره حدود ۴۰ میلیون دالر کاهش یافته است.

قاسم وفایی زاده رییس اداره هوانوردی ملکی به تاریخ ۱۲ جوزا در مراسم معرفی شماری از مقام‌های این اداره و رییس میدان هوایی کابل گفته بود که توقف پروازهای داخلی و خارجی ناشی از شیوع ویروس کرونا، حدود ۴۰ میلیون دالر از عواید این اداره کاسته است.