پس از حمله مهاجمان انتحاری بالای شفاخانه صد بستر دشت برچی سازمان داکتران بدون مرز اعلام کرده اند که فعالیت اش را در شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی خاتمه داده و از بخش نسایی ولادی این شفاخانه خارج شده اند.

داکتران بدون مرز امروز دوشنبه (۲۶جوزا) با نشر اعلامیه گفته است که این تصمیم با این درک صورت گرفته که هیچ گونه اطلاعاتی درباره عاملان یا انگیزه این حمله به دسترس آنان قرارنگرفته است.

در اعلامیه داکتران بدون مرز آمده است: «مادران، نوزادان و کارمندان بهداشت اهداف هدفمند این حمله بوده اند و ممکن است در آینده نیز حملات مشابهی انجام شود.»

داکتران بدون مرز در اعلامیه خود تاکید کرده که با وجود اینکه نمایندگان خارجی عاملین این حمله را گروه داعش دانسته اما حکومت افغانستان طالبان را مقصر این حمله می دانند و انان یک ماه پس از این حمله بسیار اندک می‌دانند که مسوولیت این حمله را هیچ کسی به عهده نگرفته است.

داکتران بدون مرز با بیان اینکه آنان نمیدانند این حمله از سوی چی کسانی صورت گرفته تاکید کرده که این را فهمیده اند که این زایشگاه مستقیما مورد حمله به هدف قتل و ترور بیماران، کارمندان صحی و فعالیت‌های بشردوستانه‌ی آنها بوده است.

 تیری الفورت دوفیرجر، رییس عمومی سازمان بین‌المللی بشردوستانه گفته است: «ما می‌دانستیم که با حضور خود در دشت برچی، خود را به خطر می‌اندازیم، اما باور نمی‌کردیم که کسی از آسیب‌پذیری مطلق زنان که در حالت زایمان بودند برای از بین بردن آنها و نوزادان‌شان استفاده کند.»

او تاکید کرده: «امروز ، ما باید واقعیت را بپذیریم دیوارهای بالاتر و درهای امنیتی ضخیم تر مانع از وقوع چنین حملاتی وحشتناک نمی شوند و ماندن به معنای عامل شدن در از دست دادن جان انسانها به عنوان پارامتر فعالیت ما است و این غیرقابل تصور است.»

حمله بر شفاخانه صد بستر برچی

حوالی ساعت 10:00 صبح روز سه شنبه ۲۳ ثور سال جاری شماری از مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر در دشت برچی شهر کابل حمله کردند و این حمله پس از حدود چهارونیم ساعت با ازپادرآمدن مهاجمان پایان یافت. در این حمله بر اساس معلومات داکتران بدون مرز ۲۴ تن بشمول ۱۵ مادر، یک قابله و دو کودک دیگر کشته شدند اما وزارت صحت افغانستان در آن زمان اعلام کرده بود که در حمله بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی ۲۴ تن کشته و ۱۶ تن زخمی شدند.

هرچند مسوولیت این حمله را داعش به عهده گرفت اما مقامات حکومت افغانستان گروه طالبان را مسوول این حمله دانستند.

دو روز پس از حمله، سازمان داکتران بدون مرز فعالیت طبی خود را در این شفاخانه به حالت تعلیق درآورد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *