پیامد های صحی کرونا؛ مرگ و میر بیماران حاد در افغانستان افزایش یافته است

 همزمان با همه گیری ویروس کرونا مسوولان در وزارت صحت عامه می گویند به دلیل مسدود بودن مرزها و توقف پرواز های هوایی مرگ و میر مریضان نیازمند خدمات صحى فوق تخصصی افزایش یافته است.

وحید مجروح معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت این مسئله را امروز یکشنبه (۱۱جوزا) اعلام داشته است.

مجروح تاکید کرده که با تلاش های انجام شده از سوی وزارت صحت یک تیم جراحى باز قلب از میان نخبگان جامعهء طبابت افغانستان شناسایى شده و در صورتی که منابع مادى/ تخنیکى فراهم شود در ظرف ٢٠ روز وزارت صحت قادر است اولین عملیات باز قلبى را در شفاخانهء دولتى انجام دهد.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت خاطرنشان کرده که ویروس کرونا نباید تمرکز ها را از روى عرضهء خدمات صحى اساسى منحرف کند و این طرح وزارت صحت بزودى با رهبرى دولت شریک می شود.

مجروح تاکید کرده: «کرونا در کنار این که یک چالش است، یک فرصت براى ابتکار و انجام کارهایى که باید قبلاً انجام می شد.»

 نخستین عملیات جراحی قلبی باز در شفاخانه حوزه یی بلخ

به تاریخ ۶ جوزا ماه جاری پزشکان برای نخستین‌بار در شفاخانه حوزه‌یی بوعلی‌سینای بلخی در مزارشریف عمل جراحی قلب‌باز بر روی یک بیمار ۴۵ ساله را با موفقیت انجام دادند.

پزشکان شفاخانه بلخ گفته بودند که این عملیات آنان خون‌هایی اضافی در اطراف قلب یک بیمار مبتلا به سوراخ قلب را برداشته و سوراخ قلب را نیز ترمیم کرده اند.

مشکلات صحی مردم ناشی ویروس کرونا

قبل از شیوع ویروس کرونا شهروندان مریض افغانستان که نیازمند خدمات صحى فوق تخصصی بودند به پاکستان، هند و یا هم ایران برای معالجه شان مراجعه می کردند. اما پس از شیوع ویروس کرونا و مسدود شدن مرزهای هوایی و زمینی شهروندان افغانستان که نیازمند خدمات صحی فوق تخصص بودند از معالجه در کشور های بیرونی باز مانده اند و در افغانستان نیز زمینه خدمات صحى فوق تخصص وجود ندارد. از این رو وزارت صحت از افزایش مرگ ومیر بیماران نیازمند به خدمات صحى فوق تخصص خبر داده است.

11 / خرداد 1399
#