ضمیر کابلوف نماینده روسیه برای افغانستان به آژانس آنادولو گفته است: سه ماه پس از امضای توافقنامه صلح آمریکا و طالبان در دوحه، حال انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل (UNSC) برای رفع تحریم های این گروه رای دهد.

اما به باور آقای کابلوف این موضوع مطرح نخواهد شد زیرا برخی از شرایط مندرج در توافق صلح هنوز محقق نشده است.

او گفت که “این [رفع تحریم ها] قرار بود تا 29 ماه می به شرط شروع مذاکرات بین افغانستان به تاریخ 10 مارچ انجام شود، اما مذاکرات بین افغانی هنوز آغاز نشده اند.”

 کابلوف اظهار داشت که دولت افغانستان و طالبان پس از فراخوان طالبان برای آتش بس سه روزه عید، در حال تبادل زندانیان بوده اند و این دلیل دیگری برای تأخیر است.

وی بیان داشت: “این روند به دلیل تبادل زندانیان بین طرفین و عدم حضور تیم مذاکره کننده از کابل، که به دلیل اختلافات بین [رئیس جمهور افغانستان] اشرف غنی و [رقیب سیاسی غنی] عبدالله تشکیل نشده است، به تأخیر می افتد. اما حتی پس از این که این دو رقیب سیاسی در 17 می توافق کردند، طالبان باز هم عدم شناخت خود را از دولت آنها را اعلام کردند. “

 به گفته وی: رفع تحریم های طالبان را از “سازمان تروریستی به یک ساختار سیاسی” تبدیل می کند و سپس آن را در داخل کشور بیشتر ادغام می کند.

کابلوف بیان داشت که رهبری طالبان توانسته است خشونت را در داخل کشور کاهش داده و اوضاع را در رده های خود کنترل کند.

او تصریح کرد که انتظار دارد شورای امنیت سازمان ملل متحد بعد از شروع مذاکرات بین الافغانی، موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

این اظهارات نماینده روسیه در امور افغانستان در حالی مطرح می شود که روند آزادسازی زندانیان طالبان سرعت یافته اما در عین وقت اتحادیه اروپا اعلام داشته که تداوم حمایت هایش از افغانستان مشروط به عدم بازگشت امارت طالبان به این کشور است.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سیاسی اینجا را ببینید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *