لندن: مطابق با مطالعه‌ای که روی ژنوم‌های ویروس کرونا در بیش از ۱۵هزار بیمار کووید-۱۹ از ۷۵ کشور انجام شد، هیچ یک از جهش‌هایی که در حال حاضر در مورد کرونا ویروس جدید دیده شده‌است، سبب عفونی‌تر شدن آن نمی‌شوند.

این یافته‌ها براساس مطالعه منتشر شده در ژورنال عفونت، ژنتیک و تکامل در اوایل ماه جاری است که الگوهای تنوع موجود در ژنوم ویروس کرونای جدید را که باعث کووید-۱۹ می‌شود، مشخص کرد.

پروفسور فرانسوا بالکس از کالج دانشگاهی لندن می‌گوید: “از آنجایی که تعداد روزافزون جهش‌های کرونا ویروس جدید ثبت می‌شوند، دانشمندان به سرعت در تلاشند تا متوجه شوند که آیا این جهش‌ها می‌توانند سبب عفونی‌تر یا کشنده‌تر شدن این ویروس شوند یا خیر، زیرا درک هر چه زودتر این تغییرات امری حیاتی است.”

بالکس، نویسنده اصلی این مطالعه که قرار است مورد داوری همتا قرار بگیرد، گفت: “ما از تکنیک جدیدی استفاده کرده‌ایم تا مشخص کنیم که آیا ویروس‌های دارای جهش جدید با سرعت بالاتری منتقل می‌شوند و به این نتیجه رسیدیم که به نظر نمی‌رسد که هیچکدام از جهش‌های این ویروس فایده‌ای برای آن داشته باشند.”

به گفته نویسندگان این مطالعه، بیشتر جهش‌ها خنثی هستند، در حالی که برخی دیگر برای ویروس سودمند یا تعیین‌کننده هستند.

دانشمندان اضافه کردند که این نوع از جهش‌ها، تماما با رسیدن به ویروس‌های نسل بعدی شایع‌تر می‌شوند.

این تیم از UCL و دانشگاه آکسفورد در انگلستان، تاکنون 6،822 جهش در کرونا ویروس جدید را در مجموعه داده‌های جهانی شناسایی کرده‌اند.

محققان گفتند که در مورد 273 از این جهش‌ها، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهند آنها به طور مکرر و مستقل رخ داده‌اند. به علاوه، آنها دریافته‌اند که به نظر می‌رسد بیشتر جهش‌های شایع ناشی از سیستم ایمنی بدن است تا سازگاری ویروس با میزبان جدید انسانی.

لوسی ون دورپ از موسسه ژنتیک UCL می‌گوید: ” انتظار می‌رود که ویروس جهش یافته و در نهایت به نسب‌های مختلفی تبدیل شود زیرا این ویروس در جمعیت‌های انسانی شایع‌تر می‌شود، اما لزوماً به این معنا نیست که ویروس عفونی‌تر یا مضرتر خواهد شد.”

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *