وزارت صحت، اعلام کرده است که در جریان 24 ساعت گذشته 591 مورد تازه ویروس کرونا (کویید19) در کشور ثبت شده است.

وزارت صحت عامه امروز دوشنبه (5جوزا) گفته است که این موارد تازه شامل 390 مورد در کابل، 62 مورد در هرات، 36 مورد در بلخ، 21 مورد در بادغیس، 18 مورد در ننگرهار، چهارده، چهارده مورد در تخار و کنر،11 مورد در جوزجان و 7 مورد در میدان وردک است.

 این وزارت افزوده 5-5 مورد در پکتیا و بغلان، 3 مورد در خوست، 2-2 مورد در پنجشیر، و غور و یک مورد نیز بامیان شامل موارد اند که در 24 ساعت گذشته ثبت شده است.

 به گفته وزارت صحت با ثبت این موارد، شمار مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به11 هزار و 173 تن رسیده ایت.

براساس اعلان وزارت صحت در 24 ساعت گذشته یک تن در هرات جان باخته که قربانیان ویروس کرونا در کشور 219 تن رسیده و نیز در عین زمان 22 تن بهبود یافته که شمار بهبود یافتگان به یک هزار 97 تن رسیده است.

کمبود امکانات صحی برای مبارزه با ویروس کرونا

همزمان با افزایش روزافزون شمار مبتلایان ویروس کرونا افغانستان در هرات و کابل تا کنون به کمبود امکانات صحی روبرو شده است.

به گفته وزارت صحت با افزایش شمار مبتلایان ویروس کرونا در کابل این ولایت با کمبود شفاخانه مخصوص این ویروس روبرو شده و قرار است سه شفاخانه دیگر ویروس کرونا در این ولایت ساخته شود.

از سوی هم عبدالحکیم تمنا رییس صحت عامه هرات امروز گفته است: “انجام ازمایش ویروس کرونا یا covid ۱۹ یک ازمایش چند مرحلا ای و پیچیده است که بر علاوه افراد متخصص و ماشین pcr نیاز به وسایل و امکانات زیادی دارد که نبود هر کدام از انها مانع انجام ازمایش می شود.”

تمنا افزوده که ولایت هرات در ابتدای شیوع کرونا با کمبود کیت آزمایش مواجه بوده که بعد از تلاش های زیاد تعداد کافی کت های تشخیص ویروس کرونا در دسترس آن قرار گرفته است.

رییس صحت عامه هرات تاکید کرده که در روز های گذشته وسیله ای به “vtm” در ولایت هرات تمام شده که گرفتن تست جدید از متقاضیان برای دو روز متوقف شده است و این مشکل برطرف شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *