حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به امضای توافق نامه سیاسی میان عبدالله و اشرف غنی می گوید، در توافق کنونی ‌اراده واقعی مردم نادیده گرفته شده و به اعتماد و باور ملی به روندهای مردم سالاری آسیب رسیده که پذیرش آن برای این حزب عبور از خط سرخ است.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان به ریاست صلاح الدین ربانی امروز دوشنبه(29ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است که این حزب یکی از ارکان اصلی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی، و عبدالله عبدالله، نامزد پیشنهادی این حزب در انتخابات 1398 برای احراز کرسی ریاست جمهوری بوده است.

حزب جمعیت تاکید کرده که در توافق اخیر عبدالله عبدالله با محمد اشرف غنی شریک نیست.

jamiate islami afghanistan

در این اعلامیه آمده است که جمعیت اسلامی نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری را خلاف قانون و طرزالعمل های انتخاباتی و فاقد استانداردهای لازم مشروعیت خوانده و هرگونه حکومت بیرون شده از آن را فاقد مشروعیت و اعتبار قانونی خوانده است.

این حزب تاکید کرده که از مطالبه عدالت خواهانه مردمش در جهت تغییر ساختار “استبدادپرور” نظام متمرکز عقب نشینی نمی کند؛ برای تغییر ساختار نظام متمرکز و برپایی حکومت مبتنی بر رأی واقعی مردم تعهد داشته و در مشوره با سایر احزاب و شخصیت های همسو، قوی تر از پیش در میدان مبارزه باقی می ماند.

این در حالی است که روز گذشته محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله یک توافق سیاسی را به امضا رساندند که بر بنیاد آن، عبدالله عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه ملی را به عهده گرفته است.