نهادهای امنیتی کشور در یک اعلامیه‌ مشترک گفته‌اند که طالبان با انجام جنایات بی‌شمار در گذشته و حال، استفاده از تاکتیک «حمله و تکذیب»، محکوم نمودن آن و انداختن مسوولیت جنایت به دوش سایر گروه‌های تروریستی مثل داعش، نمی‌توانند جنایات و دهشت‌آفرینی خود را پنهان کنند.

در این اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی که امروز(شنبه، ۲۷ثور) منتشر شده، با اشاره به حملات تروریستی روز سه شنبه بر شفاخانه‌ ملی صد بستر برچی و حمله بر نماز جنازه‌ در ننگرهار، گفته شده که عدم پذیرش مسوولیت حملات خونین اخیر توسط گروه طالبان به دلیل افزایش فشار افکار عامه، نگرانی نهادهای ملی و بین المللی و سازمان‌های حقوق بشری می‌باشد.

security

باید یادآور شد که روز سه شنبه هفته گذشته، مهاجمان مسلح بر شفاخانه ۱۰۰ بستر دشت برچی حمله کردند که در نتیجه آن ۲۴ نفر کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند. در عین حال، یک حمله انتحاری در مراسم خاک‌سپاری در ننگرهار صورت گرفت که در آن نیز بیش از ۳۰ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند.

در اعلامیه مشترک نهادهای امنیتی آمده است که طالبان سابقه‌ طولانی در کشتار غیرنظامیان دارند. این گروه با استفاده از تاکتیک “حمله و تکذیب” نمی توانند جنایت شان را پنهان کنند. آنها حتی به کشتار غیرنظامیان اکتفا نکرده و حملات خود را بر شفاخانه‌ها، مساجد، مکاتب، مراکز آموزشی و تحصیلی، هوتل‌ها، ورزشگاه‌ها و مراکز غیرنظامی دیگر انجام داده‌اند.

در این اعلامیه، با تاکید بر این نکته که “طالبان بستر اصلی فعالیت‌های سایر گروه‌های تروریستی را در کشور فراهم می‌کنند”، آنان را عامل اصلی ادامه خونریزی و تحمیل جنگ بر مردم افغانستان دانسته‌اند.