بی اعتنایی مردم نسبت به شیوع ویروس کرونا | خبرنامه
وزارت صحت: مردم در مورد شیوع ویروس کرونا بی‌اعتنایی ‌می‌کنند

بازتاب خبرهای 21 ثور 1399

Image Title
۲۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

وزارت صحت: مردم در مورد شیوع ویروس کرونا بی‌اعتنایی ‌می‌کنند

مسوولان در وزارت صحت می گویند، در این روزها تردد مردم در بازارها بیشتر شده و مردم در مورد شیوع ویروس کرونا بی اعتنانی ‌می‌کنند.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت امروز یک شنبه(21ثور) در یک نشست خبری با ابراز نگرانی از عدم رعایت اصول قرنطین از سوی مردم، هشدار داد که اگر مردم به دستورات وزارت صحت عامه توجه نکنند، سرعت شیوع ویروس کرونا در جامعه افزایش می‌باید.

مجروح نقش مردم در امر جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا را مهم خوانده، بار دیگر از مردم خواست با وزارت صحت عامه همکار باشند و رهنمودهای صحی را به طور جدی رعایت کنند.

majruh

معین عرضه خدمات صحی تاکید کرد که ممکن است تجهیزات لابراتواری در لابراتوارهای کشور در روزهای آینده تمام شود.

او خاطرنشان کرد، سازمان جهانی بهداشت در راستای تامین تجهیزات لابراتواری نقش مهمی دارد و نیز برای فراهم سازی تجهیزات لابراتواری وعده همکاری داده بود، اما تا کنون تجهیزات فراهم نشده است.

وحید مجروح همچنان تاکید کرد که وزارت صحت در تلاش است تا مشکل ناشی از کمبود تجهیزات لابراتواری را به زودی مرفوع کند.

این اظهارات معین وزارت صحت در حالی مطرح می شود که در چند روز اخیر تجمعات مردمی در شهرها به خصوص در کابل افزایش یافته است. تاکنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به چهار هزار و 402 تن رسیده که از این میان 120 تن جان باخته و 558 تن بهبود یافته اند.

ولایت کابل با یک هزار و 96 مبتلا به ویروس کرونا، در صدر تمام ولایت ها قرار دارد.

۲۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

مجلس سنا: در مورد معرفی وزیر صحت به دادستانی کل تجدید نظر شود

شماری از اعضای مجلس سنا به خاطر مبتلا شدن وزیر صحت به ویروس کرونا، خواستار تجدید نظر در معرفی وی به دادستانی کل شدند.

فضل‌هادی مسلم‌یار، رییس مجلس سنا امروز(یک‌شنبه، ۲۱ثور) در جلسه فوق العاده این مجلس گفته است: “بنابر پیشنهاد برخی سناتوران و به اساس فیصله کمیته روسا، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه و وحید عمر، مشاور رییس جمهوری به سارنوالی معرفی شده‌اند؛ ولی اکنون دیده می‌شود که وزیر صحت به ویروس کرونا مبتلا گردیده است، باید در تصمیم فیصله کمیته روسا در برابر ایشان تجدید نظر شود”.

photo_2020-05-10_21-19-58

این در حالی است که مجلس سنا به تاریخ ۱۱ ثور فیروزالدین فیروز، وزیر صحت و وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری را به دلیل عدم پاسخگویی به این مجلس، به دادستانی کل معرفی کرد.

اعضای این مجلس وزیر صحت را به ناتوانی در کار مبارزه با ویروس کرونا و وحید عمر را به فساد در مصرف بودجه مبارزه با ویروس کرونا متهم کرده اند.

۲۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

انهدام یک محموله مهمات طالبان در فاریاب در حمله هوایی نیروهای ناتو

مقام های امنیتی در ولایت فاریاب تایید کرده اند که یک محموله بزرگ مهمات گروه طالبان در یک حمله هوایی نیروهای حمایت قاطع ناتو منهدم شده است.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب امروز یک شنبه(21ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است: “حوالی ساعت 12 شب گذشته دو عراده موتر نوع کارگو طالبان مسلح که مهمات را از ولایت بادغیس بارگیری کرده و وارد ولایت فاریاب شده بود، خوشبختانه در ساحه مسجد شیدایی قریه چهارشنبه ولسوالی قیصار مورد ضربات هوایی قوای ائتلاف قرار گرفته است.”

photo_2020-05-10_17-22-43

در این خبرنامه آمده است که در این حمله هوایی حدود 50 هزار مهمات مختلف گروه طالبان همراه با وسایط آن منهدم شده است.

پولیس فاریاب افزوده، بر اساس اطلاعات، گروه طالبان با این مهمات طرح حمله دسته جمعی بر نیروهای مشترک امنیتی شامل در عملیات شاهین 116 را داشته است.

۲۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

بررسی هیأت حقیقت‌یاب در مورد غرق شدن شهروندان افغانستان از سوی مرزبانان ایران تا هفته آینده تکمیل می شود

محمد حمید طهماسی، رییس هیأت حقیقت‌یاب ریاست جمهوری افغانستان می گوید که بررسی این هیأت در مورد شکنجه و غرق شدن شماری از شهروندان کشور در منطقه مرزی “دهنه ذوالفقار” از سوی مرزبانان ایران، در یک هفته آینده تکمیل خواهد شد.

طهماسی امروز یک شنبه(21ثور) در یک نشست خبری گفت که هیأت حقیقت یاب حکومت بررسی های همه جانبه خود را به منظور جمع آوری اسناد و شواهد ادامه می دهد و شواهد جمع آوری شده را در اختیار مقامات ایرانی نیز قرار خواهد داد.

photo_2020-05-10_17-20-48

این در حالی است که رییس جمهور غنی به تاریخ 19 ثور در حکمی، هیأت ده نفری را به ریاست محمد حمید طهماسی، سربازرس سرفرماندهی اعلی قوای مسلح، برای بررسی ادعاها در مورد شکنجه و به رود انداختن شهرندان افغانستان از سوی مرزبانان ایران تعیین کرده بود و این هیأت از دو روز به این‌سو در ولایت هرات به سر می‌برد.

بر اساس معلومات اداره محلی هرات، در این رویداد از مجموع 46 کارجوی افغانستانی که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده بودند، 10 تن آن که باشندگان ولایت های هرات و فاریاب اند، جان باخته، 17 تن مفقود و 19 تن دیگر نجات داده شده اند.

وزارت خارجه ایران این اقدام از سوی مرزبانان این کشور را رد کرده، اما گفته است که با هیأت حقیقت‌یاب وزارت خارجه افغانستان همکاری می کنند.

۲۱ / اردیبهشت ۱۳۹۹

فرمانده پشین پولیس فراه به طالبان پیوست

مسوولان محلی در ولایت فراه می‌گویند  جنرال عبدالجلیل بختور، فرمانده پشین پولیس فراه و پدر معاون والی ولایت فراه به گروه طالبان پیوسته است.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه با تأیید این موضوع به خبرنامه گفت: “تورن جنرال عبدالجلیل بختور، فرمانده پشین پولیس فراه و پدر مسعود بختور، معاون مقام ولایت امروز(یک‌شنبه،۲۱ ثور) در ولسوالی بالابلوک به مخالفین دولت پیوسته است”.

farah

او گفت  بر اساس اطلاعات، جنرال بختور افراد مسلح و سلاح هم با خود داشته، ولی آمار دقیق این افراد معلوم نیست؛ اما گفته می‌شود که حدودا ۵۰ نفر باخود برده است.

گفتنی است که پیش از این شماری از سربازان نیروهای امنیتی به گروه طالبان پیوسته بودند، اما این اولین بار است که یک جنرال حکومت افغانستان به طالبان می‌پیوندد.