هزاران سال است که انسان‌ها به دنبال راه‌هایی برای بهبود تجربه‌شان از رابطه جنسی هستند. در این مقاله، در مورد مواد غذایی که به تقویت میل جنسی، بهبود استقامت و بهینه کردن زندگی جنسی کمک می‌کنند، خواهیم پرداخت.

گردش خون و استقامت

عملکرد درست سیستم گردش خون برای سلامت جنسی ضروری است. گردش خون بهتر می‌تواند منجر به بهبود واکنش جنسی در مردان و زنان شود. سلامت قلب نیز برای استقامت ضرورت دارد.

به عبارت دیگر، چیزی که برای قلب خوب است، برای زندگی جنسی هم خوب است.

انجمن قلب آمریکا رژیمی را توصیه می‌کند که شامل موارد زیر است:

– طیف گسترده‌ای از میوه‌ها و سبزیجات

– غلات کامل و فیبر فراوان

– روغن‌های سالم مانند روغن زیتون و روغن آفتابگردان

– غذاهای دریایی، مغزیات و حبوبات

تحقیقات نشان می‌دهند که پیروی از این رژیم غذایی می‌تواند جنبه‌های خاصی از سلامت جنسی را بهبود دهد.

همچنین  بسیاری از غذاهایی که در رژیم غذایی مفید برای قلب قرار دارند مانند آووکادو، مارچوبه، مغزیات، غذاهای دریایی و میوه، هم در طب سنتی و هم در تحقیقات علمی با روابط جنسی بهتر ارتباط دارند.

همچنین، محققان دریافتند آووکادو، خطر ابتلا به سندرم متابولیک را که عامل خطر اختلال نعوظ است، کاهش می‌دهد.

تقویت میل جنسی

صدف از مشهورترین خوراکی‌های تقویت‌کننده میل جنسی است. تاثیر صدف ممکن است به دلیل مقدار روی موجود در آن باشد.

روی ماده‌ای معدنی است که بدن هر روز برای بسیاری از عملکردهای حیاتی از جمله متابولیسم سلولی، استقامت و تنظیم سطح تستوسترون به آن نیاز دارد. تستوسترون مهمترین هورمون جنسی مردان است.

صدف بیش از هر ماده غذایی دیگری روی دارد. برخی دیگر از مواد غذایی حاوی روی عبارتند از: لابستر، گوشت قرمز، غلات صبحانه غنی‌شده،‌ آجیل کاج و تخمه کدو.

اختلال نعوظ

کسی که در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل داشته باشد، دچار اختلال نعوظ یا ED است.

عواملی که سبب بروز ED می‌شوند، عبارتند از: مشکل در جریان خون، آسیب دیدن مراکز عصبی در آلت تناسلی، عوارض جانبی داروها، پرتودرمانی و سایر روش‌های درمانی، افسردگی، اضطراب و استرس.

درمانِ علت اصلی بهترین روش برای رفع ED است. اما شیوه‌ی دیگری که مردم می‌توانند امتحان کنند، خوردن میوه بیشتر است. فلاونوئید موجود در میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به بهبودی این مشکل کمک کند.

مواد غذایی سرشار از فلاونوئیدها عبارتند از، انواع توت، مرکبات، انگور، ‌سیب، ‌فلفل تند،‌ محصولات کاکائو، چای (سبز، سفید و سیاه). به علاوه چغندر نیز حاوی نیترات است و می‌تواند به بهبود جریان خون کمک کند.

جهت مطالعه مقاله ها و اخبار سبک زندگی اینجا را ببینید.