کمیته سویدن برای افغانستان به مناسبت روز بین المللی قابله ها می گوید، با وجود پیشرفت های به وجود آمده در افغانستان، کمبود قابله ها به عنوان یک چالش همچنان پابرجاست.

کمیته سویدن امروز سه شنبه(16ثور) با نشر یک اعلامیه گفته است  در کنار بسیاری از چالش های دیگر در افغانستان، میزان بالای مرگ و میر مادران در کشور، معضلی است که باید به آن رسیدگی شود.

در این اعلامیه آمده است که کمیته سویدن برای افغانستان نخستین روند آموزش قابلگی جامع(CME) خود را در ولایت قندز و پس از آن در سال 2004 در میدان وردک به راه انداخت که تا کنون به تعداد 401 قابله را در ولایات قندز، سرپل، میدان وردک، سمنگان و لغمان آموزش داده است.

خبرنامه
کمیته سویدن برای افغانستان به مناسبت روز بین المللی قابله ها می گوید، با وجود پیشرفت های به وجود آمده در افغانستان، کمبود قابله ها به عنوان یک چالش همچنان پابرجاست

این کمیته افزوده که فارغین این مراکز آموزش قابلگی، 9.4 درصد مجموع قابله های آموزش دیده در سراسر افغانستان را تشکیل می دهند و یک نقش مهم در کاهش میزان مرگ و میر مادران و کودکان در افغانستان داشته است.

کمیته سویدن خاطرنشان کرده که پیشرفت هایی چون تمدید دوره آموزشی از 18 ماه به 2 سال، به‌روزرسانی برنامه درسی و ایجاد یک لابراتوار مجهز در مرکز آموزش قابلگی ولایت میدان وردک، در کیفیت آموزش این قابله ها به میان آمده است.

کمیته سویدن به نقل از گزارش سازمان جهانی بهداشت گفته است که جهان برای حفظ پوشش جهانی بهداشت تا سال 2030، به 18 میلیون کارمند صحی دیگر نیاز دارد که قابله ها و نرس ها تقریبا 9 میلیون؛ یعنی نیمی از این فقدان را تشکیل می دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *