وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که تحقیقات این وزارت در رابطه به گزارش‌های نشر شده حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغانستانی در امتداد سرحد افغانستان و ایران و جان باختن شماری از آنان ادامه دارد و پیشرفت‌هایی نیز در این تحقیقات صورت گرفته است.

اما این وزارت در مورد پیش‌رفت در بررسی‌هایش جزییات بیشتر نداده است.

photo_2020-05-04_18-58-38

وزارت امورخارجه امروز(دوشنبه، ۱۵ثور) با نشر یک خبرنامه افزوده است که در این مورد با دولت ایران نیز در تماس بوده و از آنان خواسته است تا در مورد ادعاهایی که صورت گرفته، تحقیقاتی را از جانب خود نیز آغاز نمایند و نتایج آن را با حکومت افغانستان شریک سازند تا کمکی به تصمیم‌گیری در این مورد شود.

در این خبرنامه آمده است که اداره محلی هرات به رهبری اداره مستقل ارگان های محل با خانواده های قربانیان در تماس است و تدابیر کمک های مورد نیاز برای ایشان گرفته شده است.

این در حالی است که دو روز قبل(13 ثور) تصاویری در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسید که بر اساس آن، شاهدان عینی گفتند، بیش از ۵۰ تن از شهروندان کشور که قصد ورود غیرقانونی به خاک ایران را داشتند، توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و به رودخانه انداخته شده‌اند. در نتیجه این اقدام، بیش از 20 تن از این شهروندان در آب رودخانه غرق شده و جان باخته‌اند.