حساسیت فصلی می‌تواند سبب سرفه‌ خشک مزمن شود. اگر به گرده، پرز حیوانات یا دیگر مواد آلرژی‌زا حساس هستید، واکنش‌های آلرژیکی که نشان می‌دهید ممکن است سرفه را نیز شامل شود. در این نوشتار با ۴ رسپی موثر برای تهیه شربت خانگی سرفه آشنا خواهیم شد.

۱. شربت سرفه عسل

مواد لازم:

– یک و نیم قاشق غذاخوری پوست لیمو

–  ۴/۱ فنجان زنجبیل خرد‌شده و پوست‌کنده یا نصف قاشق چایخوری پودر زنجبیل

– ۱ فنجان آب

– ۱ فنجان عسل

– نصف فنجان پوست لیمو و ۴/۱ فنجان آبلیمو

طرز تهیه:

پوست لیمو، زنجبیل و آب را با هم ترکیب کنید و روی حرارت قرار بدهید تا بجوشد. وقتی به جوش رسید، اجازه بدهید پنج دقیقه روی حرارت ملایم بماند. ترکیب را صاف کنید و کنار بگذارید. در مرحله ‌بعد عسل را گرم کنید. دقت کنید که عسل نباید بجوشد. آب لیمو، محلول پوست لیمو و زنجبیل و عسل را با هم ترکیب کنید و خوب هم بزنید. در نهایت ترکیب حاصل را در یک ظرف دردار نگهداری کنید.

۲. شربت سیر و عسل

مواد لازم:

– ۴/۱ قاشق چایخوری کره

– ۳/۱ فنجان شیر

– ۱ حبه سیر

– ۱-۲ قاشق چایخوری عسل

طرز تهیه:

کره را در یک ظرف روی حرارت قرار بدهید و وقتی ذوب شد شیر را اضافه کنید. بعد از آنکه شیر به جوش آمد، عسل و سیر را اضافه کنید و هم بزنید. بعد از چند دقیقه سیر را از ترکیب خارج کنید و شربت حاصل را بنوشید.

۳. شربت عسل و آویشن

مواد لازم:

– ۴ فنجان آب

– ۱۲۰ گرم آویشن

طرز تهیه:

آب و آویشن را روی حرارت ملایم قرار بدهید. حدود ۴۵ دقیقه صبر کنید تا حجم آب به نصف کاهش پیدا کند. بعد ترکیب را صاف کرده کمی صبر کنید تا از حرارت آن کاسته شود. در نهایت عسل را اضافه کنید و خوب هم بزنید. ترکیب به دست آمده را می‌توانید به مدت ۴ هفته در یخچال نگهدای کنید.

۴. شربت عسل و روغن زیتون

مواد لازم:

– یک و نیم فنجان عسل

– ۲/۱ فنجان روغن زیتون فرابکر

– آب یک تا ۵ لیمو (هرچه بیشتر بهتر!)

طرز تهیه:

آب لیمو، عسل و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و روی حرارت ملایم قرار بدهید و هم بزنید. وقتی بخار از روی ترکیب بلند شد، شعله را خاموش کنید. کمی صبر کنید ترکیب خنک شود و در نهایت آن را در یخچال قرار بدهید. هر زمانی که لازم بود می‌توانید این شربت سرفه را به صورت گرم مصرف کنید.