مقامات ارتش آمریکا گفته اند که یک شبکه جدید نیروهای عملیات ویژه این کشور به عنوان “ستون امنیتی” در یک مأموریت نظامی کوچکتر در افغانستان عمل خواهد کرد و با خروج آمریکا و در صورت فروپاشی توافق صلح، جنگجویان را از پا درخواهد آورد.

به نقل از گزارش واشنگتن پست، این شبکه در حالی ایجاد شد که جنرال آستین “اسکات” میلر ، فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان در تابستان گذشته آماده شد تا تعداد سربازان آمریکا را کاهش دهد، زمانی که دولت ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی با طالبان مشغول مذاکره بود. ایده این بود که هماهنگی بین نیروهای ائتلاف و افغان به گونه ای بهبود بخشیده شود که اگر تعداد اعضای خدمات ایالات متحده کوچک شود، با تکیه بر اشتراک گذاری اطلاعات، امکان پذیر شود.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، گفته است: “این نیروها به منظور نگه داشت هرگونه تغییر در سیاست و یا تغییرات در هر شرایط موجود برنامه ریزی شده است. این نیروها با شرکای ائتلاف همکاری خواهد کرد، اما بدیهی است که هسته اصلی آن ایالات متحده خواهد بود.”

این شبکه که قبلا برای عموم افشا نشده بود، حال جزئیات آن در اختیار واشنگتن پست قرار گرفته است، طوری که  مقامات نظامی آمریکا به دنبال اطمینان دادن به ایالات متحده و شهروندان افغانستان اند که امریکا هنوز هم می تواند امنیت را در ماه های آینده فراهم کند.

طبق توافق آمریکا و طالبان در قطر، پیش بینی می‌شود که در دور اول تعداد سربازان آمریکایی از 12000 به 8600 در مدت 135 روز کاهش یابد.

مقامات آمریکایی آشکار نساختند که این شبکه شامل چند عضو است، اما یک مقام ارشد نظامی گفت که این شبکه برای کار با چند هزار سرباز آمریکایی در افغانستان یا تعداد کمتری ساخته شده است.

این توافق نامه که بیش از یک سال بر روی آن مذاکره شده است، از ایالات متحده می خواهد در صورتی که طالبان به تعهدات خود پابند بوده و آن ها را عملی سازد، تمام اعضای خدمات خود را از این کشور خارج سازد. این تعهدات شامل این می‌شود که طالبان وارد گفتگوهای بین افغانی شود، و اطمینان بدهد که دیگر از خاک افغانستان علیه آمریکا و هم‌پیمانانش استفاده نمی شود.