رییس جمهور غنی که به ننگرهار رفته، می گوید که اگر طالبان آزادی 5 هزار زندانی را شرط گذاشته؛ “ما نیز شرط ها داریم”.

محمد اشرف غنی امروز سه‌شنبه(13حوت) در سخنانی در ننگرهار گفت: “خبر اصلی این است که (طالبان) همراه خارجی ها صلح کردید؛ معنای جهاد چه شد؟ افغان کشی جرم است! برای افغان ها بیچارگی است!”

 او افزود، اگر طالبان آزادی زندانیان خود را می‌خواهند، باید بگویند که چه وقت از پاکستان خارج می شوند و اگر طالبان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی شرط دارد، دولت نیز شرط ها دارد که باید برآورده شود.

رییس جمهور غنی خاطرنشان کرد، هیأت که برای گفتگو می رود، از صلاحیت های محدود برخوردار است و تصامیم پشت پرده گرفته نمی‌شود؛ تصمیم نهایی در مورد صلح به مردم ارتباط دارد.

او تاکید کرد که افغانستان سه و نیم میلیون معتاد دارد؛ طالبان چگونه است که می گویند مواد مخدر غیرشرعی است، اما مجبوریت دارند؛ “این چه مجبوریت است؟.”

Ghani

غنی خطاب به طالبان گفت: “بیاید به جرگه و اصول به نتیجه برسیم و مذاکره اساسی کنیم، برای زنان افغانستان حقوق اسلامی و شرعی می خواهیم و بیاید مثبت رقابت کنیم”.

رییس جمهور اضافه کرد، برای اینکه تمام مردم در روند صلح دخیل شوند، یک “بدنه مشورتی” در کابل و ولایت ها ایجاد می شود که در وقت ضرورت با آنان مشورت شود.

غنی با اشاره به انتخابات گفت؛ انتخابات پایان یافته و حالا وقت وحدت ملی است؛ بیشتر کابینه سیاسی خواهد بود تا مسوولیت از شانه‌هایش کمتر شود.