شماری از رهبران احزاب و چهره های سیاسی در یک اعلامیه مشترک از کشور های منطقه و جهان خواسته اند که از نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حمایت نکنند.
یک روز پس از نشست شماری از رهبران احزاب و چهره های سیاسی،  آنان روز گذشته(3حوت) با نشر یک اعلامیه گفته اند که انتخابات بدون حضور واقعی مردم و نبود بنیادهای قانونی و بر اساس تقلب برگزار شده و اعلام نتیجه نهایی آن، خطر ایجاد تفرقه و آسیب رسیدن به روند جاری صلح را به وجود آورده است.

afghanistan1
در این اعلامیه آمده است که این عوامل موجب شده تا چهره های سیاسی و ملی نشستی را به تاریخ 2 حوت برگزار کرده و گام نخست را در راه به وجود آوردن یک تفاهم بزرگ ملی که سایر شخصیت‌ها را نیز در بر خواهد گرفت، بردارند.
آنان افزوده اند که اعلام نتیجه انتخابات که بر اساس روند غیرمشروع و در تناقض آشکار با قانون اساسی کشور بنا یافته، باعث گسترش بحران می‌شود و مردم افغانستان آن را قبول نمی‌کند.
در این اعلامیه مشترک تاکید شده: “برای جلوگیری از تشدید بحران و صدمه رسیدن به پروسه صلح از کشورهای دوست در منطقه و جهان تقاضا می‌گردد تا از نتیجه برخاسته از تقلب حمایت نکنند.”
آنان در اعلامیه خود صلح را ضرورت حیاتی مردم خوانده،  از عملی‌شدن هفته کاهش خشونت و مشخص‌شدن تاریخ امضای توافقنامه صلح میان ایالات متحده آمریکا و طالبان حمایت کرده اند.
این در حالی است که پس از این نشست، عبدالله عبدالله برای ولایت سرپل سرپرست معرفی کرد و والی پنجشیر نیز با حمایت از او اعلام کرد که دیگر فرمان‌های رییس‌جمهور را در پنجشیر تطبیق نمی کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *