در قرن بیست و یکم دختران می‌توانند دست به هر کاری بزنند، مگر اینکه در یک منطقه جنگی در افغانستان باشند!

مستند «آموختن اسکیت‌برد در منطقه جنگی (اگر دختر باشید)» که برای اسکار بهترین فیلم کوتاه مستند، نامزد شده بود، در نود و دومین مراسم اسکار، مرد طلایی را به خانه برد. این فیلم، در هفته‌ی گذشته نیز جایزه بهترین فیلم کوتاه مراسم بفتا را برنده شده‌ بود.

کارگردان این فیلم مستند، کارول کاردی دایسینگر و تهیه‌کننده‌اش النا آندریچوا، این جایزه را از مارک رافلو دریافت کردند.

فیلم “آموختن اسکیت‌برد در یک منطقه جنگی” (اگر دختر باشید) داستان دختران جوان افغان را نقل می‌کند که در کابل خواندن، نوشتن و اسکیت‌برد را یاد می‌گیرند. داستان این فیلم در یک آموزشگاه غیرانتفاعی رخ می‌دهد که به عنوان مدرسه اسکیت در سال ۲۰۰۷ در کابل تاسیس شد.

این فیلم متاثرکننده نشان می‌دهد که چطور دختران جوان افغان، اسکیت‌برد را یاد می‌گیرند تا از واقعیت زندگی روزمره‌شان دور شوند: زندگی در کشوری که زخم‌دیده از جنگ است!

کارگردان این فیلم مستند به وبسایت Deadline گفت: «آموختن اسکیت‌برد برای این دختران بی‌نهایت جذابیت دارد. من یک معلم هستم، و در تمام زندگی‌ام هرگز بچه‌هایی را ندیده‌ام که تا این حد تشنه‌ یادگیری باشند و از یاد گرفتن لذت ببرند.»

حضور در این آموزشگاه همچنین، دنیای بزرگ‌تری را پیش چشم دخترانی آشکار می‌کند که می‌توانستند فقط محدود به خانه باشند.

فیلم "آموختن اسکیت‌برد در یک منطقه جنگی" (اگر دختر باشید) داستان دختران جوان افغان را نقل می‌کند که در کابل خواندن، نوشتن و اسکیت‌برد را یاد می‌گیرند
فیلم “آموختن اسکیت‌برد در یک منطقه جنگی” (اگر دختر باشید) داستان دختران جوان افغان را نقل می‌کند که در کابل خواندن، نوشتن و اسکیت‌برد را یاد می‌گیرند

کاگردان فیلم ادامه داد: «کسی که خیلی فقیر است، آدم‌های نه چندان فقیر را می‌بیند، دختری که سنی است با دختران شیعه ملاقات می‌کند. آنها یاد می‌گیرند که شاهد انواع دیگری از خانواده‌ها، انواع دیگری از زندگی‌ها باشند، تجربه‌ای که در جامعه‌ بسته افغانستان کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد.»

دایسینگر سال‌های زیادی را در افغانستان سپری کرده‌است و توانسته با مردمی که چندین دهه جنگ و کشتار را تحمل کرده‌اند، آشنا شود. او گفته‌است: «این فیلم، نامه‌ پر از عشق من به دختران توانمند و جسور این سرزمین است!»

دایسینگر در سخنرانی نهم فبروری خود در لس‌آنجلس گفت: «معلمِ اسکیتیستان به دختران یاد می‌دهد که شجاعت به خرج بدهند و بگویند: «بله! من اینجا هستم، چیزی برای گفتن دارم! ‌من می‌خواهم خودم و توانایی‌هایم را نشان بدهم! سعی نکن مرا متوقف کنی!» و شاید این مهم‌ترین و زیباترین پیام این فیلم مستند باشد!

اسکار بهترین فیلم کوتاه، نصیبِ «آموختن اکسیت‌برد در منطقه جنگی» شد و امروز دوشنبه دهم فبروری، افغان‌ها در رسانه‌های اجتماعی این پیروزی لذت‌بخش را جشن گرفته‌اند.

توییت‌های بی‌شمار کاربران توییتر، ‌نشانی از واکنش پر از شور و بلوای مخاطبین نسبت به این اتفاق خوشایند است! یکی از طرفدارن گفته، «وای خدای من! آموختن اسکیت‌برد در منطقه جنگی (اگر دختر باشید) که آموزشگاهی به نام اسکیتستان را به تصویر می‌کشد، اسکار بهترین فیلم کوتاه را برد!  #Oscars2020»، و یکی دیگر توییت کرده: «فیلم آموختن اسکیت‌برد در منطقه جنگی برنده‌ جایزه اسکار شده‌است!!! من که این فیلم را تماشا نکرده‌ام اما این برد، دلگرم‌کننده به نظر می‌رسد!»

شایسته سعادت لامع خبرنگار افغان در صفحه‌ توییتر خود نوشته‌است: «تبریک به دختران شجاع ما! این پیروزی، اتفاقی پرافتخار برای تمام دختران افغان است. آنها هر روز با واقعیت‌های تلخ زندگی ظالمانه در یک منطقه جنگی روبرو می‌شوند، اما باز هم به پیشرفت خود ادامه می‌دهند!»

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *