وزارت انرژی و آب اعلام کرده است که پروژه کاسا-1000، از سوی رییس جمهور غنی در ساحه بند نغلو ولسوالی سروبی کابل افتتاح و کار عملی آن رسما آغاز شده است.

این وزارت امروز پنج شنبه(17دلو) در یک خبرنامه گفته است که این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌های‌ منطقه‌ای میان آسیای میانه و آسیای جنوبی با محوریت افغانستان می‌باشد که از اهمیت بزرگ اقتصادی و سیاسی در منطقه برخوردار است.

به گفته وزارت انرژی و آب، با تطبیق این پروژه 1300 میگاوات برق از کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان از مسیر افغانستان به پاکستان انتقال یافته و کشورهای آسیای میانه را قادر می‌سازد که برق آبی خویش را در ماه‌های تابستان به کشورهای آسیای جنوبی که با کمبود برق مواجه اند، به فروش برسانند.

photo_2020-02-06_14-54-18

وزارت انژی و آب افزوده است که مسیر عبور این پروژه در افغانستان ولایت های قندز، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار تعیین شده که سالانه حدود 40 الی 45 میلیون دالر از ترانزیت برق  کاسا- 1000 به افغانستان پرداخت خواهد شد.

قابل یادآوری است که این پروژه به هزینه نزدیک به 225 میلیون دالر آمریکایی با تمویل بانک جهانی توسط شرکت های هندی KEC و KPTL تطبیق می‌گردد. کار عملی این پروژه نظر به قرارداد از سال 2019 آغاز گردیده و در سال 2022 تکمیل خواهد شد.

پیش بینی می شود که پروژه ” کاسا- 1000 ” افزون بر گسترش روابط اقتصادی، در تامین امنیت منطقه نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.