وزارت معادن و پترولیم می‌گوید که واردات سالانه سمنت افغانستان به سه میلیون تن می‌رسد و ۹۵ درصد این واردات از ایران و پاکستان است.

عنایت‌الله مومند، سرپرست وزارت معادن و پترولیم امروز چهارشنبه(4جدی) در یک نشست خبری در کابل گفت، مذاکرات در مورد پروژه‌های سمنت جبل سراج و سمنگان نهایی شده و قراردادهای آن به کابینه فرستاده شده است.

مومند افزود، وزارت معادن در تلاش طی مراحل پروژه‌های سمنت جبل سراج و سمنگان است تا بخش اعظم نیازمندی‌های داخلی کشور مرفوع شود.

او افزود: “این دو پروژه ظرفیت تولیدی دو میلیون تن را خواهد داشت که تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد نیازمندی‌های داخلی از همین پروژه‌ها مرفوع می‌شود”.

به گفته سرپرست وزارت معادن و پترولیم، در حال حاضر شرکت‌های سمنت غوری و جبل سراج در افغانستان فعال است که روزانه ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ تن سمنت تولید می‌کند.

afghanistan 1

مومند ادامه داد که وزارت معادن و پترولیم ۶ قرارداد مواد ساختمانی شامل “ریگ” و”جغل” را با ۵ شرکت داخلی امضا کرده و این شش معدن مواد ساختمانی در ولایت های بامیان، میدان وردک و پروان قرار دارد. شرکت های قرارداد کننده بیش از ۸۶ میلیون افغانی در این پروژه ها سرمایه گذاری کرده و هر شرکت مکلفیت های اجتماعی و محیط زیستی را در جریان استخراج مواد ساختمانی رعایت می کند.

به گفته وی، با آغاز فعالیت این شرکت ها، برای ۲۵۰ نفر به گونه مستقیم و برای ۵۰۰ نفر دیگر به گونه غیرمستقیم، زمینه کار فراهم می گردد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم تاکید کرد، بر اساس راهبرد این وزارت، ۱۴۷ ساحه در ۲۹ ولایت سروی شده  و برای استخراج مواد ساختمانی منظوری شورای عالی اقتصادی افغانستان و کابینه را به دست آورده تا نیازهای مردم در بخش مواد ساختمانی رفع شود.