بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) امروز یک شنبه(1 جدی) اعلام کرده است که کمیسیون مستقل انتخابات، بعد از گذشت ۸۴ روز از انتخابات ریاست جمهوری و نقض دو بار تقویم انتخاباتی در رابطه به اعلان نتایج ابتدایی، بالاخره توانست نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلان نماید که تیفا از آن استقبال می نماید.

اچنانچهین نهاد ناظر انتخاباتی خاطرنشان کرده که این نتایج ابتدایی بوده و امکان تغییر آن پس از رسیدگی به شکایات موجود است.

تیفا گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات در جریان سه ماه گذشته هیچ نوع اطلاعات موثق و نهایی را در رابطه به تعداد مراکز و محلات باز و بسته، تعداد رای دهندگان با تفکیک مرد و زن، با در نظرداشت هر محل رای دهی، لیست مراکز و محلات بسته و اطلاعات دیگری از این دست را با نهادهای ذیدخل انتخاباتی، شرکای بین المللی، رسانه ها و در نهایت مردم افغانستان شریک نکرده است.

تیفا از “کمیسیون مستقل انتخابات توقع داشت که در هنگام اعلان نتایج ابتدایی از اطلاعات ضروری انتخابات یاد نموده و بلافاصله این اطلاعات در سایت کمیسیون مستقل انتخابات به نمایش گذاشته می شد، تا مردم در جریان سه روزی که فرصت ثبت شکایات و اعتراضات را دارند، بتوانند در روشنایی این اطلاعات، شکایات خویش را درج نموده و پیگیری نمایند.”

tefa

این بنیاد همچنان گفته است که تیفا متوقع بود تا کمیسیون انتخابات پیرامون آرای جنجالی انتخابات که باعث توقف پروسه گردیده بود نیز معلومات کافی ارایه نموده و مبنای تصمیم گیری خویش را نیز اعلان می نمود، اما دیده شد که کمیسیون انتخابات نه تنها معلومات لازمی را که مردم منتظر دانستن آن بودند را شریک نکرد؛ بلکه هیچ اشاره ای نیز به تصمیم در مورد آرای جنجالی ننمود.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) برای رسیدن به نتیجه نهایی که توام با شفافیت و عدالت و بر محور قوانین نافذه افغانستان باشد، پیشنهاد می نماید که: “کمیسیون مستقل انتخابات هرچه زودتر اطلاعات دقیق رای دهندگان را با تفکیک محلات و مراکز رای دهی و ولایات و لیست مراکز باز و بسته نشر نماید و طرف های ذیدخل را پیرامون مسایل جنجالی انتخابات و تصامیمی که در مورد آرای مورد منازعه اتخاذ نموده، آگاهی و قناعت دهد”.

این نهاد خاطرنشان کرد، کاندیدان ریاست جمهوری مطابق به قانون عمل نموده و آن کاندیدانی که شکایت دارند، می توانند شکایات خویش را درج نموده و از راه قانونی احقاق حق نمایند.

تیفا تاکید کرده که کمیسیون شکایات انتخاباتی، مطابق به قانون و با در نظرداشت صلاحیت های قانونی خویش، به صورت عادلانه و مستقل به شکایات درج شده در حضورداشت ناظرین ملی و بین المللی رسیدگی نموده و نیاز است برای هر تصمیم خویش، جزییات و دلایل ارایه نماید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *