سخنگوی وزارت امورخارجه چین ضمن اظهار نظر در مورد گزارش‌هایی مربوط به خروج احتمالی سربازان آمریکایی از افغانستان، گفته است هر اقدامی باید به صلح و ثبات در افغانستان منجر شود.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امورخارجه چین روز سه‌شنبه(26 قوس) در یک نشست خبری گفت: “ما از گزارش‌هایی درباره خروج احتمالی سربازان آمریکایی از افغانستان مطلع شدیم. چین معتقد است که مسئله افغانستان باید از طریق سیاسی حل شود.”

وی گفت که طرف چینی قاطعانه از روند صلح و آشتی “به رهبری افغانستان، متعلق به افغانستان” پشتیبانی می کند، و افزود: “ما از گفتگوهای بیشتر بین طرف‌های ذیربط حمایت می کنیم تا شرایطی را برای حل و فصل نهایی ایجاد کنیم. هر اقدامی که باید انجام شود، باید به صلح و ثبات در افغانستان منجر گردد.”

china 1

شوانگ خاطرنشان ساخت که چین به تلاش‌های سازنده در این زمینه ادامه خواهد داد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات صلح افغانستان که قرار است در بیجینگ برگزار شود، گفت که با احترام به خواست طرفین ذی نفع در افغانستان، چین خواستار این است تا با تهیه بستر مذاکرات بین الافغانی افغانستان در این کشور به روند صلح و آشتی کمک کند؛ “ما در حال حاضر در تماس هستیم.”

سخنگوی وزارت امورخارجه چین همچنین در مورد مذاکرات بین الافغانی افغانستان در چین، مجددا تأکید کرد که طرف چین در این مورد در حال گفتگو با طرف‌های ذیربط گفتگو است. وی افزود: “اگر چیزی پیش بیاید، ما به شما اطلاع خواهیم داد.”

چین از هفته‌ها به این‌سو در تلاش برای برگزاری دور تازه گفتگوهای بین‌الافغانی میان نمایندگان افغانستان و طالبان است، اما بنا به درخواست حکومت افغانستان و نهایی نشدن مذاکرات امریکا و طالبان، این گفتگوها در بیجینگ تاکنون برگزار نشده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *