بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) می گوید که روش غلط برای پیشبرد و مدیریت نشست عمومی کمیسیون انتخابات با دسته ها و ناظرین انتخاباتی و عدم ارایه پاسخ قانونی و قناعت بخش به طرف های ذیدخل، باعث انحراف جلسه از مسیر اصلی شده و کورگره انتخابات را بیش از پیش محکم کرد.

تیفا امروز دوشنبه(18قوس) با نشر یک اعلامیه گفته است که نشست عمومی کمیسیون انتخابات را فرصتی برای گردهم آمدن شرکای انتخاباتی، تفاهم و تعامل نهادهای ذیدخل انتخاباتی، نه گفتن به بن بست و بحران انتخاباتی و حمایت از اصل شفافیت و پاسخدهی و اراده مردم می داند.

اما این نهاد افزوده است، انتخاب روش غلط برای پیشبرد و مدیریت این جلسه مهم انتخاباتی، نمایشی ساختن آن و عدم ارایه پاسخ منطقی، قانونی و قناعت بخش به طرف های ذیدخل، باعث انحراف جلسه از مسیر و هدف اصلی شده و حتی کورگره انتخابات را بیش از پیش محکم کرده است.

IEC

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان تاکید کرده، دلایلی که جلسه روز گذشته کمیسیون انتخابات را به نتیجه مطلوب نرساند، ظرفیت پایین کمیسیون برای مدیریت و رهبری جلسه و عاجز بودن و سکوت کمیسیون انتخابات در مقابل سوالات و اعتراضات تکت های انتخاباتی و تاکید بر تصامیم غیرقانونی شان بوده است که در نهایت این جلسه دست آوردی نداشته و قضیه را از گذشته نیز مغلق تر کرده است.

تیفا تاکید کرده که چنین جلسه ها باید توسط یک داور ملی یا بین المللی برگزار و مدیریت شود و کمیسیون نیز بر مبنی قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل ها برای تک تک نگرانی ها پاسخ قناعت بخش ارایه کند.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات روز گذشته نشستی را با حضور نمایندگان دسته های انتخاباتی در حضور رسانه ها برگزار کرد، اما این جلسه بدون نتیجه پایان یافت. در این جلسه نمایندگان دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در اعتراض به آنچه نشیدن صدای شان از سوی کمیسیون انتخابات عنوان کردند، جلسه را ترک گفتند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *