بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان “تیفا” می گوید که یافته های نظارتی آنان نشان می دهد که روند انتخابات ریاست جمهوری با چالش های جدی فنی و مدیریتی مواجه است که سلامت انتخابات را می تواند خدشه دار سازد.

تیفا امروز پنج شنبه(7قوس) با نشر یک اعلامیه، نقض مکرر تقویم انتخاباتی از سوی مدیران انتخابات، اخذ تصامیم فراقانونی توسط کمیسیون مستقل انتخابات، توقف کارهای تخنیکی کمیسیون، بسته بودن دفاتر ولایتی کمیسیون در تعدادی از ولایات، عدم شریک سازی معلومات و آمار و ارقام انتخاباتی توسط کمیسیون با مردم و نهادهای ذیدخل انتخاباتی، عدم رسیدگی به اعتراضات تعدادی از تکت های انتخاباتی پیرامون بازشماری و تفتیش آرا از سوی کمیسیون، عدم حضور ناظرین تعدادی از تکت های انتخاباتی در روندهای فنی، گنگ و مبهم بودن شرایط کنونی و افزایش اعتراضات و حتی آمادگی ها برای تظاهرات را در شرایط بغرنج کنونی بسیار نگران کننده خوانده است.

تیفا از فشارهای سیاسی بر کمیسیون مستقل انتخابات ابراز نگرانی کرده، افزوده است که این فشارها دلیلی برای عدم تصامیم درست، قانونی و حقوقی کمیسیون و نقض مکرر تقویم انتخاباتی شده است.

tefa

تیفا تاکید کرده که مدیریت شرایط کنونی بسیار دشوار شده است.

این نهاد راه اندازی تظاهرات را راه حل انتخابات ندانسته، از تکت های انتخاباتی معترض خواسته است که از راه اندازی تظاهرات در شرایط دشوار امنیتی و سیاسی کشور خودداری کنند و نیز کمیسیون شکایات انتخاباتی نقش خود را بی طرف و به صورت حرفه ای در این برهه زمانی ایفا کند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان اضافه کرده که نباید تلاش های تخنیکی انتخابات توسط تکت های انتخاباتی متوقف گردد و باید جلسه فنی بین شرکای انتخاباتی اعم از کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتی، نهادهای ناظر بر انتخابات، نمایندگان تکت های انتخاباتی، سازمان ملل متحد، سفارت آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار گردد تا کمیسیون انتخابات پاسخگو قرار داده شده و در نهایت تصمیم قانونی و بر مبنای آرای واقعی مردم گرفته شود.

تیفا از کمیسیون انتخابات خواسته است که نباید نتایج ابتدایی انتخابات را بدون تکمیل روندهای شمارش آرا و اتمام کارهای فنی اعلان نماید؛  چون روند بازشماری می تواند تغییرات را در نتایج نهایی به دنبال داشته و در نهایت، غیر قابل قبول بودن نتایج را برای تعدادی از تکت های انتخاباتی در پی داشته باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *