صندوق کودکان سازمان ملل “یونسف” می گوید، بر اساس گزارش این اداره، حدود ۵۰ درصد از دختران مکاتب در مورد بهداشت فردی و عادت ماهوارشان آگاهی ندارند.

نمایندگان اداره یونسیف و کمیته سویدن در افغانستان امروز چهارشنبه(8عقرب) در مراسم گرامی داشت از روز بهداشت دختران، با تأکید بر اهمیت آگاهی دهی در این باره، بر ادامه همکاری ها با وزارت صحت عامه و معارف کشور تعهد کردند.

اداره یونسف گفته است، بر یک گزارش این اداره، 50 درصد از دختران مکاتب در مورد عادت ماهوارشان آگاهی نداشته و 30 درصد آنان در جریان دوره قاعدگی، در مکتب حاضر نمی شوند.

photo_2019-10-30_16-07-02

در همین حال میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف با اشاره به اهمیت آگاهی دهی در مورد تغییرات فیزیولوژیک دختران در دوره قاعدگی گفت، وزارت معارف اقداماتی را برای شاگردان دوره متوسطه مکاتب دختران روی دست گرفته و 110 هزار رهنمود قاعدگی به چاپ رسانده که از این کتاب ها به عنوان مضمون تقویتی به شاگردان دوره متوسطه مکاتب نسوان تدریس می شود.

از سویی هم رولا غنی، همسر رییس جمهور گفت، آگاهی دهی به دختران در مورد دوره قاعدگی، افزون بر حفظ سلامت آنان، سبب می شود تا دختران جوان کنترول بیشتری بر بدن شان داشته باشند، اعتماد به نفس شان بالا برود، و میزان غیابت آنان نیز در مکتب کاهش یابد.

دیوه صمد، معین پالیسی وزارت صحت عامه نیز در این مراسم تاکید کرد: “عدم آگاهی دختران در مورد عادت ماهوارشان، سبب ایجاد اضطراب، استرس، شرم، اختلالات دوران حاملگی و حتی عقامت خواهد شد.”

صمد کارکرد وزارت صحت را در تهیه رهنمودها و توزیع تابلیت های آهن و فولیک اسید برای دختران در مکتب ها خوانده، خاطرنشان کرد که این اقدامات کافی نیست و در این زمینه روی یک پلان ملی منسجم و درازمدت کار صورت می گیرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *