حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس جمهور می گوید، حکومت مسوولیت ثبات افغانستان را دارد و عملیات ها دوام پیدا می کند تا زمانی که به یک ثبات کامل برسد.

محب امروز سه‌شنبه(7عقرب) در یک نشست خبری در کابل برای توصیح پلان هفت ماده ای صلح افغانستان، گفت، این پلان چکیده ای از روند صلح ماه های گذشته است و حکومت برای ایجاد اجماع داخلی، یک “جرگه کوچک” را برگزار می کند تا طرح صلح حکومت را تصویب کند. همچنین برای ایجاد اجماع بین المللی نیز یک نشست خواهد داشت.

او افزود: “گروه طالبان باید رابطه‌ خود را با پاکستان تعریف کند و از کشتن افغان‌ها دست بکشد و نیز پیش از آغاز مذاکرات صلح، باید آتش‌بس یک ماهه را اعلام کند”.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور تاکید کرد که تاکنون در مورد تبادله انس حقانی با دو استاد ربوده شده دانشگاه امریکایی گفت‌وگویی نشده‌ است.

hamdullah mohib

به گفته محب، هر روند صلح که در افغانستان به امضا می رسد، همسایه ها و منطقه باید موافق آن باشند؛ اگر منطقه مواقفت نداشته باشد، جنگ ادامه می یابد.

وی خاطرنشان ساخت که اکثر جنگ ها در ولسوالی های افغانستان عقیدتی نیست و این جنگ، جنگ اقتصاد، قدرت و زورگویی های ملیشه ها است.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور اضافه کرد که پلان هفت ماده ای صلح با اروپا و امریکا شریک ساخته شده و نظریات اولیه امریکا و اروپا منفی نبوده است.

او ادامه داد، افغانستان امروز در وضعیت بهتر امنیتی قرار دارد و عملیات الفتح گروه طالبان که پلان محاصره کابل و کسب اراضی بیشتر را داشت، ناکام ماند. طالبان در وضعیت خوب قرار ندارند؛ نه از لحاظ امنیتی و نه از لحاظ روایتی. این گروه نخواست معامله خود با امریکا را با مردم شریک سازد.

به گفته محب، طالبان با رد مذاکره، می خواهند افغان کشی را ادامه دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *