کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، به‌ویژه سازمان ملل متحد خواسته است که دولت افغانستان و کمیسیون‌های انتخاباتی را در امر برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه کمک و با آن‌ها همکاری کنند.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنجشنبه(4میزان) با نشر یک اعلامیه از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است که تدابیر لازم را در چارچوب احکام قانون، برای برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه، شفاف، فراگیر و عاری از تقلب و تخلف انتخاباتی، اتخاذ‌ و زمینه‌های تامین حق مشارکت سیاسی برای تمام شهروندان واجد شرایط را فراهم کنند.

در بیانیه این کمیسیون از شهروندان دارای شرایط رأی خواسته شده تا به صورت گسترده در انتخابات اشتراک کرده، از نظام سیاسی مردم‌سالار حمایت و حقوق سیاسی و مدنی خویش را اِعمال کنند.

AIHRC

این کمیسیون افزوده است که نهادهای امنیتی و دفاعی کشور نیز ‌امنیت رأی‌دهندگان، نامزدان و مراکز رأی‌دهی را تأمین و تلاش کنند که انتخابات پیش ‌رو به‌دور از هرگونه حادثه ناگوار امنیتی و تهدید علیه رأی‌دهندگان و نامزدان برگزار شود.

کمیسیون حقوق بشر به گروه طالبان نیز توصیه کرده که برگزاری انتخابات را اخلال نکند و دست از دهشت‌افکنی و نقض حقوق شهروندان بردارد.

این کمیسیون خواهان نظارت نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌های همگانی از انتخابات شده، اضافه کرده که این نهادها هرگونه رفتار غیرقانونی را به مراجع مسوول گزارش ‌دهند.

در اعلامیه کمیسیون مستقل حقوق بشر تاکید شده است که این نهاد از مجموع‌ روند انتخابات نظارت می‌کند و گزارش نظارت و مشاهدات خویش را با مردم و رسانه‌ها در میان خواهد گذاشت.

قرار است تا دو روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 6 میزان در سراسر افغانستان برگزار شود. گروه طالبان اعلام کرده که امنیت این انتخابات را مختل می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *