دبیرکل ناتو اعلام کرد که ناتو از تلاش های ایالات متحده برای دستیابی به توافق با طالبان استقبال می کند و به شدت از یک راه حل سیاسی در افغانستان حمایت می کند.

ینس استولتنبرگ روز گذشته(۱۳ سنبله) در جریان یک نشست مشترک در مقر ناتو روز گذشته گفت: “ما در آنجا حضور خواهیم داشت تا شرایطی برای یک راه حل سیاسی ایجاد شود.”

وی توضیح داد که “طالبان باید درک کنند که هرگز در میدان نبرد پیروز نخواهند شد. آن ها باید روی میز مذاکره بنشینند و این دقیقا همان چیزی است که اکنون اتفاق می افتد. امیدوارم راه حلی وجود داشته باشد که بتواند ثبات را برای افغانستان به ارمغان آورد و همچنین اطمینان حاصل شود که افغانستان دوباره به یک پناهگاه امن برای تروریست های بین المللی تبدیل نشود”.

دبیر کل ناتو تاکید کرد که هدف ناتو این است که اطمینان حاصل کند که افغانستان دیگر هرگز بستر تهدیدات، برنامه ریزی، سازماندهی و تأمین بودجه حملات تروریستی علیه کشورهای حوزه این سازمان را ایجاد نمی کند.

وی در مورد مسئله خروج از افغانستان گفت که “ناتو به همراه ایالات متحده و متحدین ناتو وارد افغانستان شدند. تقریبا نیمی از نیروها غیرآمریکایی هستند ، نیروهایی از آلمان، از دیگر کشورها و متحدین ناتو”.

استولتنبرگ بیان کرد: “ما در مورد آینده حضور خود با هم تصمیم می گیریم که چه زمانی مناسب است، ما نیز آنجا را ترک خواهیم کرد. اما ما خیلی زود آنجا را ترک نخواهیم کرد.”

دبیر کل ناتو تأیید کرد که “ناتو از نزدیک با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در حال مشاوره است. ما همچنین چندین بار با وزیر خارجه آمریکا، وزیر دفاع و همچنین رئیس جمهور ترامپ بحث کرده ایم”.

وی خاطرنشان کرد: “بنابراین ما در مورد این تلاش ها با ایالات متحده هماهنگ هستیم و تصمیماتی را با هم می گیریم و وقتی زمان مناسب باشد، با توجه به این که توافق وجود دارد، حضور خود را کاهش خواهیم داد”.

دبیر کل ناتو سرانجام اطمینان داد که ناتو تنها کارهای مطابق توافق را انجام خواهد داد.

 وی تأکید کرد که ناتو همچنان به آموزش، مشاوره و کمک و همچنین با بودجه، به پشتیبانی خود از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد، و هرگونه کاهش در نتیجه توافق صورت خواهد گرفت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *