ریاست اجرایی حکومت می‌گوید که به دنبال امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، واشنگتن یک توافق‌نامه تازه را با حکومت افغانستان امضا می‌کند.

به گفته مجیب‌الرحمان رحیمی با آریانا نیوز، سخنگوی ریاست اجرایی حکومت، پس از امضای این دو توافق‌نامه، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی برای توافق سیاسی و آتش‌بس آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرده است: “تأکیدی است بر تعهدات دو جانبه که میان امریکا و افغانستان وجود دارد و تاکید روی این‌که دولت افغانستان به عنوان دولت مستقل و نماینده حکومت و مردم افغانستان از توافق‌نامه‌ای که امریکا با طالبان امضا می‌کند، مطلع است و این توافق‌نامه در هماهنگی با حکومت افغانستان صورت می‌گیرد”.

mujeeb rahman rahimi

منابع آگاه از متن این توافق‌نامه جدید با حکومت، می‌گویند که خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان، لغو تمامی قراردادهای امریکا با حکومت افغانستان، آزادی ۳۵۰۰۰ زندانی طالب و از بین رفتن تمامی پایگاه‌های نظامی نیروهای خارجی در افغانستان از درشت‌ترین موارد این توافق‌نامه است.

وحید مژده، آگاه سیاسی، در این زمینه به آریانا نیوز گفته است: “موضوع خروج کامل نیروها در قرارداد آمده، شامل نیروهای جنگی، استخباراتی، قراردادی‌ها و مشاوران. هیچ پایگاه نظامی در افغانستان نخواهد ماند و تمام قراردادهای امریکا لغو خواهد شد”.

به گفته منابع آگاه، قرار است توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در ماه اگست سال روان میلادی امضاء شود و واشنگتن هم پذیرفته است که طالبان زیر نام امارت اسلامی در پای این توافق‌نامه امضاء کنند.

این در حالی است که بر اساس این گزارش، به دنبال این توافق‌ها هیچ خبری از آتش‌بس نخواهد بود، بلکه به گفته منابع نزدیک به طالبان، پس از آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نخست در مورد نوعیت آینده نظام سیاسی و شکل‌گیری کمیسیون تسوید قانون اساسی و پس از آن، آتش‌بس محور مذاکرات خواهد بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *