دادستانی کل کشور اعلام کرده که به مناسبت صدمین سالگرد استقلال افغانستان، بیش از یک هزار تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی از زندان آزاد خواهند شد.

photo_2019-08-08_17-21-05

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل امروز(پنج‌شنبه، ۱۷ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت، این نهاد طرحی را به ریاست جمهوری فرستاده که احتمالا حدود یک هزار تن از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور که به جرایم مختلف در زندان‌ها به سر می‌برند، از زندان‌ ها رها و به خانواده‌های خویش بپیوندند.

رسولی اظهار کرد که بر اساس فیصله شورای عالی حاکمیت قانون، کمیسیون مشترکی از نهادهای مختلف به شمول دادگاه عالی، وزارت داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و وزارت عدلیه با ریاست دادستانی کل، اخیرا به منظور بررسی زندان‌های کشور به هدف ترتیب فهرست زندانیانی که می‌توانند شامل فرمان عفو و تخفیف گردند، تعیین شده بود.

او یاد آور شد که این کمیسیون در کنار ترتیب فهرست زندانیان نیروهای امنیتی، سایر زندانیان در زندان‌های کشور را که می‌توانند شامل فرمان عفو و تخفیف رییس‌جمهور به مناسبت صدمین سالگرد استقلال کشور شوند نیز به مقام عالی ریاست جمهوری ارایه کرده است.

رسولی همچنان اضافه کرد که دادستانی کشور در کنار حمایت و دفاع از حقوق و آزادی‌های مردم، حمایت و دفاع از حیثیت، کرامت، عزت و شخصیت مردم افغانستان را از مسوولیت‌های اساسی خود می‌داند.