کارزارهای انتخاباتی انتخابات ریاست جمهوری از اولین دقایق بامداد امروز یک‌شنبه(6اسد) رسما در سراسر کشور آغاز شده است.

در این دور از انتخابات ریاست جمهوری، 18 نامزد انتخاباتی با هم رقابت می کنند.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده بود که مدت کارزارهای انتخابی 60 روز کاری است و 48 ساعت قبل از روز برگزاری انتخابات پایان می یابد.

این کمیسیون اعلام کرده که سقف هزینه دو ماه کارزار انتخاباتی برای هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری، حدود ۴۴۲ میلیون افغانی معادل حدود ۵ میلیون دالر تعیین شده است.

election

این در حالی است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 برای هر نامزد انتخاباتی ۱۰ میلیون افغانی برای کارزارهای انتخاباتی در نظر گرفته شده بود.

پیش از این کمیسیون انتخابات هزینه مجموعی انتخابات ریاست جمهوری را  ۱۴۹ میلیون دالر در نظر گرفته است که ۹۰ میلیون دالر آن از سوی حکومت افغانستان و ۵۹ میلیون دیگر توسط نهادهای بین‌المللی تامین می‌شود.

روز گذشته نیز نهادهای امنیتی از تامین امنیت انتخابات اطمینان دادند.

این کارزارهای انتخاباتی در حالی آغاز شده است که کمیسیون شکایات انتخاباتی هشدار داده راه اندازی مبارزات انتخاباتی قبل و یا بعد از وقت معین شده، تخلف انتخاباتی محسوب می شود. این کمیسیون همچنان از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری و احزاب سیاسی خواسته که اصول رفتاری مبارزات انتخابی، احترام به تمام قوانین و مقررات کشور، اصل صداقت، اصل حرمت شخصیت ها، آزادی های سیاسی در حدود قانون و دسترسی برابر به امکانات مالی و ملی را رعایت کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *