رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان “تیفا ” آمار 9 میلیون رأی‌دهنده را جفای بزرگی برای افغانستان خوانده و خاطرنشان کرد که می‌تواند اسناد ارایه کند که از سال 2004 تاکنون به این تعداد اشتراک‌کننده در انتخابات‌ها حضور نداشته‌اند.

نعیم ایوب‌زاده امروز پنج‌شنبه(23جوزا) در نشست ملی انتخابات در کابل گفت: “ما در یک وضعیت عادی به طرف انتخابات نمی‌رویم، حکومت مستقیم و غیرمستقیم از منابع حکومتی سوءاستفاده می‌کند و تلاش دارد بهترین بازیگر در انتخابات باشد”.

او تاکید کرد، وضعیت همکاری جامعه جهانی نیز روشن نیست؛ نه تنها برای کمیسیون‌ها، بلکه برای تیفا هم مشکل‌ساز است.

photo_2019-06-13_16-48-28

به گفته رییس تیفا، مسله امنیتی نیز هم‌چنان روشن نیست و نیروهای امنیتی مجبور هستند یک نقشه را برای کمیسیون ارایه کنند که در کجاها امکان برگزاری انتخابات وجود دارد.

ایوب‌زاده خاطرنشان کرد، در همه انتخابات‌های برگزار شده گذشته بیشتر از  4 الی 5 میلیون رأی‌دهنده اشتراک نکرده و نیز یک دیتای معتبر برای لیست رأی‌دهندگان در گذشته وجود ندارد.

به گفته وی، در بالاتر از 25 درصد مراکزی که از سوی تیفا نظارت شده، لیست رأی دهندگان وجود نداشته و ثبت‌نام تقویتی نمی‌تواند لیست قبلی را پاکسازی کند.

در همین حال حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تاکنون ۹ هزار و ۳۸۵ مرد، چهار و ۵۰۰ زن و ۱۱۳ کوچی در مراکز ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در سراسر کشور ثبت نام کرده‌اند.

او از شهروندان کشور خواست که در روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان شرکت کنند؛ چون ممکن است این روند برای انتخابات آینده‌ی شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی در کشور برگزار نشود.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز در این نشست گفت که از آغاز ثبت شکایات از روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در روز سه‌شنبه گذشته، تاکنون ۴۱ شکایت در این کمیسیون ثبت شده و این تعداد شکایت نیز مربوط به حوزه‌‌ی انتخاباتی ولایت کابل می‌باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *