رئیس‌جمهور می‌گوید که جامعه جهانی به این اجماع رسیده است که در مورد افغانستان، نه به صورت کوتاه‌مدت، بلکه در بازه میان‌مدت و درازمدت فکر نماید. محمد اشرف غنی افزود که اراده ترک افغانستان بدون موجودیت یک نقشه راه واضح، وجود ندارد.

photo_2019-06-12_17-10-52

دفتر مطبوعاتی رییس‌جمهور امروز چهارشنبه(22جوزا) گفته است که محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز با داکتر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت امورخارجه امریکا برای صلح افغانستان و شماری از سیاسیون و نمایندگان احزاب سیاسی، علما، اعضای جامعه مدنی، جوانان، زنان، نمایندگان بخش خصوصی و نمایندگان مردم در شورای ملی دیدار کرده است.

بر اساس خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، آقای غنی در این دیدار گفته است که لویه جرگه مشورتی صلح، نقشه‌راه را برای حکومت ارائه کرده که قدم ‌به‌ قدم عملی می‌گردد.

هم‌چنین به گفته وی، هماهنگی حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا در خصوص پروسه صلح وجود دارد و نوع اطلاع‌دهی متقابل به‌صورت اساسی و دوامدار جریان دارد.

رییس‌جمهور تاکید کرده است که در بخش بین‌المللی نیز فضای مثبت برای یک افغانستان دارای صلح دائمی، ثبات و امنیت به‌وجود آمده و بحث‌های سازنده‌ای در رابطه به صلح میان حکومت افغانستان، امریکا و اتحادیه اروپا جریان دارد و کشور آلمان نقش مهم تسهیل‌کننده را خواهد داشت.

وی تاکید کرده که برگزاری انتخابات حتمی است، چون بدون برگزاری انتخابات، نمی‌تواند اراده ملت تمثیل گردد.

در این دیدار، زلمی خلیلزاد گفته است، نیاز است تا در سطح منطقه نیز اجماع برای صلح افغانستان به ‌وجود آید و پروسه صلح به هماهنگی و هم‌سویی بیشتر ضرورت دارد.